OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

11 prezidentů a jejich role. Jak ji zvládl Klaus nebo Masaryk?

23. dubna 2018

Na trh přichází nová kniha Milana Syručka, ve které se zamýšlí do jaké míry měli prezidenti vůbec předpoklady tuto roli plnit, co je spojovalo či jak se lišili. Převyšovaly u nich politické aspekty, touha po moci vládnout nebo lidskost? Kterým z nich chyběla například moudrost se dočtete v knize Prezidenti a jejich role. Proč na křest knihy nedorazil Václav Klaus ani  Miloš Zeman?

Kniha Milana Syručka

Lidé očekávají od svého prezidenta nejen moudrost, respekt, ale také noblesní a reprezentativní vystupování. Politik, ke kterému by lidé s úctou vzhlíželi, by měl být morální, schopný jak politicky, tak lidsky vést společnost. Jejich manželky by měli být příkladem nejen v módě, ale etikety či by měly vládnout alespoň jedním cizým jazykem. První dámy by měly být svým manželům, prezidentům také oporou a zázemím.

Proč je dnes společnost nemocná, proč převládají jiné hodnoty a jak se v nich pohybovali někteří prezidenti?

Soutěž o knihu: PREZIDENTI a jejich role

Na Hradě se konal v minulých dnech křest této knihy. Kromě kardinála Duky se ho zúčastnili někteří velvyslanci či lidé činní v politice. Z pracovních důvodů se omluvili dva prezidenti, Václav Klaus a Miloš Zeman.

Kardinál Duka s majitelem nakladatelství Brána, Zdeňkem Doležalem

Politický komentátor Milan Syruček napsal tuto knihu u příležitosti stého výročí existence naší republiky. Již během studia na gymnáziu začal spolupracovat s redakcí Mladé fronty a poté se stal jejím redaktorem. V deníku pracoval 35 let, nejdéle jako vedoucí zahraničního oddělení a komentátor a při tom vystudoval Filologickou fakultu UK. Absolvoval mnoho zahraničních cest a účastnil se řady významných mezinárodních akcí, zejména v rámci helsinského procesu, všech setkání na nejvyšší úrovni Reagan – Gorbačov a dalších. Procestoval téměř celý tehdejší Sovětský svaz a měl možnost dostat se do tajných archivů. V srpnu 1968 vydával ilegální Mladou frontu.  Za svůj život napsal desítky rozhovorů s různými státníky, politiky, umělci a dalšími významnými osobnostmi.

Autor: Alena Hájková/VIPosobnosti.cz

Zdroj a foto: nakladatelství Brána