OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

5 tipů, jak s úctou a bez chyb popřát Vánoce a nový rok

Alena Hájková, VIPosobnosti.cz/Etiketa

Přichází nejkrásnější svátky v roce. Najděte se čas, abyste popřáli svým blízkým v klidu s úctou. Pokud budete přát osobně, nezapomeňte na úsměv, podání ruky či malou pozornost. Tím, co a jak napíšeme, vyjadřujeme úctu k druhému i důležitost tohoto významného svátku. VIPosobnosti.cz Vám přináší pár základních pravidel.

 

Do roku 1993 se slovo Vánoce psalo s malým v, poté se pravidla změnila. Jaká jsou ta dnešní?

Advent

Adventní neděle jsou celkem čtyři. Poslední končí těsně před Štědrým dnem. Advent, adventní píšeme s malým „a“ na začátku.

Vánoce

Vánoce, pro mnohé z nás nejkrásnější svátky v roce se píší s velkým „V“, takže krásné, příjemné či veselé Vánoce s velkým „V“ a vánoční přání, party, čas atd. s malým „v“

Ježíšek a Štědrý den

Den, na který se všichni těšíme nejen, že usedneme společně ke krásně prostřenému stolu, ale i na to, co nám přinese Ježíšek má také svá pravidla. Štědrý den, večer se píše s velkým „Š“ a Ježíšek s velkým „J“.

Nový rok

Také k novému roku píšeme většinou malé „n“, protože přejeme k celému následujícímu roku. Velké „N“, píšeme jen tehdy, pokud přejeme k Novému roku, tedy jen 1. lednu. Můžeme ale také napsat pouze zkratu Pf (Pour féliciter), přeloženo z francouzštiny „Pro štěstí“

Vánoční a novoroční přání

Samozřejmě, že nejvíce stále potěší pohlednice s různými nápaditými motivy. Využíváme i přání mailem, přes sociální sítě nebo sms zprávy. Nic ale nenahradí vaše osobní nebo telefonické přání. Je osobnější a dáváte tím najevo, že vám na adresátovi opravdu záleží.

Vyvarujte se básniček, rýmovaček ze zkopírovaných textů. Vymyslete něco originálního, i když krátkého. Ani samotné samolepky nejsou nejvhodnější.

Milý čtenáři,

magazín VIPosobnosti.cz Vám přeje nejen krásné adventní dny, ale také klidné Vánoce, úctu k sobě i druhým a vše hezké v novém roce 2020.

Alena Hájková

Podívejte se

Kouzlo úspěchu

Kouzlo úspěchu knihy 

VIP OSOBNOSTI TV

VIP TV

Více

KNIHY

Tanec mezi Mistry Alka Hájková

Více

Reklama

Saint Tropez cukrárna