OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

5 tipů, jak se neztrapnit na návštěvě

VIPosobnosti.cz/Etiketa

Barevná kombinace růží v drahokamech.jpg

Foto: VIPosobnosti.cz

Svá pravidla mají i soukromé návštěvy. Co vše bychom měli dodržet, abychom nezpůsobili rozpaky, jaké dárky jsou vhodné a proč nechodit dříve?

Uměním je nejen včas přijít, ale také odejít

Na čase setkání se domlouváme s hostitelem tak, aby vyhovoval oběma stranám. Pokud se dohodneme na přesnou hodinu, nehodí se přijí dříve, ale ani více jak o patnáct minut později. Pokud se nám stane, že dorazíme s předstihem, v době mobilních telefonů zavoláme a oznámíme mu, že jsme na místě a zeptáme se, zda můžeme již přijít. Rozhodně sami od sebe netrpělivě nezvoníme u dveří, neboť hostitel může být v proudu příprav nebo osobních úprav. 

I když se cítíme na návštěvě skvěle, po dvou hodinách bychom se měli zvednout a naznačit, že odcházíme. Samozřejmě záleží na typu setkání, atmosféře a je potřeba zohlednit režim a program našich hostitelů. I když nás ujistí, že nerušíme, na chvíli si ještě popovídáme, ale po půl hodině odcházíme. Tady je potřeba vycítit, zda bychom měli naši přítomnost protahovat dál či už je čas se rozloučit.

Dárkem můžeme zaujmout i vzbudit rozpaky

Květinou nikdy nic nezkazíme stejně jako lahví dobrého moku. Samozřejmostí je například čokoláda pro děti. Vyvarujme se osobních dárků, které se můžou líbit jen nám. Pokud své přátele dobře znáte, můžete si dovolit intimnější dárek, v opačném případě vsaďte na klasiku. Nejen pozorností, ale také svým oblečením dáváme najevo, jak si vážíme svých hostitelů.

Dejte pozor, abyste nenudili a neotravovali svými životními problémy

Vhodné je hovořit o všeobecnější tématech, později můžete přejít na konkrétnější, která ale nikoho nepřivedou do rozpaků. Rozbuškou může být politika, víra, finance, volby a to, jak hodnotíme dům či byt našich hostitelů. Naprosto nevhodné jsou intimní debaty o našem zpackaném životě. Ne každého naše neúspěchy zajímají a my se tím nejen odhlalujeme, ale také stavíme do subnmisivní pozice. Naši hostitelé nejsou psychoanalitici, proto nechme prostor všem a směrujme hovory k zábavnějším tématům

Pozornost věnujte i dalším členům rodiny

Pokud vaši přátelé mají zvířata a nejsou vám proti srsti, pohlaďte je. Pokud vám nejsou sympatická, nechte si svůj názor pro sebe a diskrétně se od nich vzdalte. V každém případě ale pohovořte s dětmi, zajímejte se o ně, neboť právě ony jsou pro rodiče jejich chloubou. Přehlédnout ratolesti i když už nejsou malé je znakem nevychovanosti a necitlivosti. Také prarodiče si zaslouží, abychom si s nimi popovídali a zajímali se o jejich zdraví.

Příště pozvěte na oplátku zase vy

Pokud jste přijali pozvání, při loučení pozvěte zase vy. Není vhodné jezdit k někomu jednostranně s výmluvami, že u vás doma se to z různých důvodů nehodí. Tedy v případě vážné omluvy. Projevujete tím nejen nezdvořilost, ale také neschopnost být dobrým hostitelem.

Hosté, kteří nezvládají základní pravidla nejsou opět vítáni. I při běžné návštěvě je fajn zaujmout nejen na začátku, ale také za sebou skvělý dojem zanechat. Není nic hezčího, než zavzpomínat na skvělé setkání a těšit se na další. Pokud si nevíte během návštěvy s něčím rady, zeptejte se nebo vsaďte na intuici. I trapas může být zábavný, ale nesmí vniknout z neznalosti slušného chování.

Autor: Jan Čížek

Zdroj: kouzlouspechu.cz

Spolupráce

Fantasy Travel

Himalaya Family Adventure

Kouzlo úspěchu 

 

 

VIP TV