OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

5 základních tipů jak neprohrát a když, tak elegantně

VIPosobnosti.cz/Společenské vystupování

Manipulace s lidmi. Psychická porucha nebo životní nastavení?

Každý den chceme být v komunikaci obchodní, soukromé i společenské úspěšní. Chceme mít pocit, že se nám podařilo druhé přesvědčit, aby přijali náš názor. Kdy a od koho bychom měli prohru přijmout a co udělat, abychom si nepřipadali hloupě?

Rychlá vítězství, když někoho ukřičíme, nenecháme mu prosotor a on nám v pod tlakem kývne můžou být nejen tzv. Pyrrhova vítězství, ale i naše budoucí prohra. "Teď ho tady mám, tak ho zpracuju, nadchnu (namotivuju), přesvědčím (nejčastěji lacinými argumenty), proč udělá dobře a jaký prospěch z toho - ze mě bude mít". Tak takto vás může chtít někdo rychle ulovit.

Nejen v obchodě, ale i rozhovoru musí mít pocit vítězství a prospěchu obě strany. Krátkodobé výhry po čase zmizí. Uteče nám nejen kořist, ale nezůstane ani pocit výhry.

Přinášíme 5 tipů jak se neztrapnit a zachovat si tvář:

1. Naslouchejte

Ne poslouchejte, ale naslouchejte druhým, co vám říkají a to nejen verbálně, ale i mimoslovně. Tady najdete nejvíce odpovědí na to, co vám kdo říká a zda-li to s vámi myslí dobře.

2. Neprosazujte se

Nechte druhému pocit, že si ho rádi vyslechnete, i když vás to vůbec nezajímá. Bude vám uvnitř vděčný a pro vás je to polovina úspěchu. Jeho argumenty se vám můžou v budoucnu hodit. Když ne, alespoň na vás nebude naštvaný, že jste ho nevyslechli.

3. Nevnucujte se

Nevnucujte druhému vaše pocity a názory. Někdy je váš protějšek nechce slyšet, protože se bojí, aby jste ho neodmítli. Proto někteří mluví rychle a nenechají si skočit do řeči. Když vám nebude chtít vaše protistrana naslouchat, nevadí. Její škoda. Mohla se něco dozvědět.

4. Nekřičte

Nesnažte se silou hlasu skočit někomu do řeči nebo na něj zvýšit hlas. Proč? Ten kdo určuje tón bývá v klidu. Pokud se vám rozhovor, debata nelíbí, slušně se omluvte a odejděte po anglicku. Zachováte si tvář, noblesu a vždy se můžete k druhému vrátit.

5. Respektuje

Pokud vám někdo slušně, trpělivě vysvětlí své argumenty, proč to nejde, proč nechce, respektujte jeho názor. Zachováte si tím svoji úroveň, budete mít čas na rozmyšlenou a třeba se k debatě po čase vrátíte s daleko pádnějšími a přínosnějšími argumenty.

Rozhodně neberte odmítnutí jako prohru. Vycházejte z toho, kdo vám co říká. Pokud je to člověk, kterého si vážíte, máte ho rád, je pro vás inspiprací, vzorem, poděkujte mu za jeho názor a čas, který vám byl ochoten věnovat. Pokud je to člověk, který vás chtěl lacině ulovit pro svoje cíle a ego, nemusíte litovat.

Zajímá vás víc? Podívejte se na kouzlouspechu.cz

Autor: Alena Hájková

Podívejte se

Kouzlo úspěchu

Kouzlo úspěchu knihy 

VIP OSOBNOSTI TV

VIP TV

Více

KNIHY

Tanec mezi Mistry Alka Hájková

Více

Reklama

Saint Tropez cukrárna