OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Andrej Babiš: Najít kvalitní lidi bylo a je těžké

Autor: Alka Hájková, 18.12.2013, exkluzivně pro VIPosobnosti.eu

Byznysman Andrej Babiš je majitelem mnoha firem, které dávají lidem práci. Ve svém oboru dosáhl  obrovských úspěchů. O jeho profesionalitě svědčí fakt, že i přes svůj nabitý program v čase, kdy se sestavuje vláda, nezapomněl potvrdit domluvenou schůzku, na kterou dorazil včas. Hned v úvodu ale oznámil, že v Agroferu jako šéf již skončil. Právě Agrofert byl sponzorem turné Karla Gotta v roce 2012.

Letos se Andreji Babišovi podařilo zvítězit také na politickém poli se svým hnutím ANO. Přesto ale podle vlastních slov prožívá těžké životní období. V čem? Jaké jsou dosavadní zkušenosti předsedy hnutí ANO v politice, jaké uznává hodnoty a proč se změnily jeho priority? Odpovědi se můžete dočíst v následujícím rozhovoru, který Andrej Babiš poskytl i-magazínu VIPosobnosti.eu.

Co bylo pro vás motivací stát se obchodníkem?

Už když jsem byl mladý, přál jsem si mít vlastní auto, bydlení, toužil jsem cestovat. Také mě lákalo studium na zahraničním obchodě. Když jsem toto všechno chtěl již zamlada mít, bylo potřeba, abych si na to všechno sám vydělat.

Dnes jste ve svém oboru velmi úspěšný. Máte zkušenosti v jednání s lidmi. Jaké vlastnosti jsou zapotřebí proto, aby člověk docílil nejen úspěchu, ale také respektu?

Tak určitě je to cílevědomost, pracovitost a především serióznost. Mám dojem, že tyto hodnoty se začaly časem ve společnosti vytrácet. Chybí morálka, jsou zde sociální nerovnosti. Hodnoty se změnily, bohužel k horšímu, já jen doufám, že lidi budou mít dostatek trpělivosti, než se vše začne obracet k lepšímu.

Pokud jde o odhad, s kým a jak jednat, velkou roli hraje samozřejmě první dojem. Ten je ale potřeba průběžně korigovat, protože mnoho lidí má napoprvé dobré společenské vystupování, kterým dokonale může své okolí zmást.

Sám jsem samozřejmě udělal také chyby, spletl jsem se v lidech. Lidský charakter poznáte až ve stresových situacích. Nedílnou součástí pro to, abych si s lidmi rozuměl, je pro mě také vzájemná chemie a důvěra.

Ve vašem oboru je jistě důležité obklopit se kvalitními lidmi. Je složité takové najít?

Snažím se obklopit lidmi, kteří jsou úspěšnější, lepší než já. Nikdo z nás dnes není odborníkem ve všem. Také mi to umožňuje delegovat pravomoci na lidi, o kterých vím, že své práci rozumí.

Najít kvalitní lidi bylo a je těžké. Ti, kteří jsou opravdu úspěšní, mají již vlastní byznys, ale určitě se i dnes najdou lidi, se kterými velmi rád spolupracuji pro jejich odbornost. Je pravda, že někdy manažeři schopnější lidi než jsou oni sami, nechtějí. Mají strach, aby je ti úspěšní nepřeskočili.

Jaké vlastnosti musí lidé, se kterými spolupracujete, mít?

Pro mě je důležitý charakter, loajalita, spolehlivost, ale také emoční a sociální inteligence.

Vy jste letos aktivně vstoupil se svým hnutím ANO do politiky. Lidi, kteří vás volili, od vás očekávají změny. Co je podle vás příčinou jejich nespokojenosti?

Lidi měli příliš velká očekávání. Ta se ale doposud nenaplnila. Mysleli si, že se po roce 1989 vše změní a ono se tak doposud nestalo. Ale vše najednou změnit nelze. A právě tato skutečnost je vede k frustraci, pocitu beznaděje, ztrácí naději, že se jim bude dařit lépe.

Celkově se podle mého názoru změnila doba. Dříve se starali lidi jen sami o sebe, aby měli dostatek jídla, kde spát, starali se o rodinu, ale především o rodiče. Tyto zvyklosti, tradice se dědily z generace na generaci, dnes je tomu naopak. Všichni čekáme, že se o nás někdo postará. Bohužel i od našich rodičů. Mnoho starých lidí, kteří žijí jen z důchodu, mnohdy v domovech důchodců, daleko od svých dětí, naopak pomáhají svým dětem.

Vy dnes máte možná jako majitel některých médií a pro mnohé úspěšný politik možnost změnit fakt, aby se nepsalo negativně, útočně, či agresivně, aby se zlepšila jak politická, společenská, ale také ekonomická situace. Přemýšlíte o této možnosti?

Málokdo chápe, že pro mne byla média především investičním záměrem. Přesto v nich nechci lobby jakýchkoliv politických stran. Například Mladá fronta byla především o ODS. Podle mého názoru je o čem psát. Máme mnoho vynikajících lidí, kteří dosáhli v různých oborech velkých úspěchů. Děje se mnoho zajímavých věcí. Ať o tom novináři píší. Proč ne? To, že se píše plytce, je dáno také úrovní dnešních novinářů.

Musím říct, že jsem v šoku, když vidím, jací poslanci sedí v Poslanecké sněmovně. Někteří z nich jsou nejen demagogové, ale také lidi spojeni s korupcí. Chovají se agresivně, rétoricky účelově. Vadí mi povrchnost debat, a to nejen na půdě Poslanecké sněmovny, ale také vymývání mozků lidem.

Pro někoho je složité, těžké, akceptovat skutečnost, že je tady mnoho lidí, kteří jsou úspěšní, pracovití.

Pro vás byl letošní rok zlomový. Vstoupil jste do politiky. Jaké jsou dnes vaše priority?

Moje priority se letošním vstupem do politiky naprosto změnily. Nepředpokládal jsem, do čeho přesně jdu. Troufám si říci, že prožívám nejobtížnější období svého života.

Jsem samozřejmě jako byznysman zvyklý na tvrdá vyjednávání, ale dostal jsem se do jiného světa, ve kterém vládne napadání, ponižování. Ve sněmovně vám politici nedají ani šanci, abyste je pozdravil, nepodívají se na vás, ruku vám nepodají, což je pro mě šílené a zároveň nepochopitelné.

Stát podle mého názoru funguje jako černá díra. Co bych si přál, je fungující stát.

Jsou tato negativa, o kterých hovoříte pro vás důvod opustit politiku?

 Ne, to určitě ne. Ale rád bych již začal něco nového vymýšlet, tvořit. Jsem člověk, který nerad ztrácí čas.

Čemu se budete tedy věnovat?

Rád bych například vybudoval síť restaurací.

Foto:archiv VIPosobnosti.eu

Reklama

Pozvánka

Vstupenky: Ticketpro

Najdete nás


Spolupráce

Partner VIP