OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Bém ocenil Gotta, Hřib si rýpnul. A Václav Klaus?

23. října 2020/VIPosobnosti.cz/Společnost

Pražský hrad

Foto: Pixabay.com

Při příležitosti státního svátku, který připadá na 28. října se již tradičně udělují prezidentem republiky na Pražském hradě státní vyznamenání. Letošní rok je ale jiný, což vyvolává nad tímto aktem nekonečné debaty, které skončily přestřelkou mezi Hradem a vedením Prahy.

Prioritou dne vzniku Československého státu je vyzdvihnout jeho význam, tedy nejen propůjčení státních vyznamenání, a to dle Ústavy ČR, článek 63, bod 1, písmeno H. Zásadní by měl být tak především projev prezidenta republiky, který by měl více než kdy jindy v těchto nelehkých dnech národ hrdě povzbudit, podpořit a dodat tak svátečnosti a důležitého významu.

Vzhledem k celosvětové situaci a přísným opatřením jsou zrušené společenské a kulturní akce, což je pro řadu majitelů společenských agentur, umělců i principálů likvidační. Právě proto se mnozí ohradili, že předávání vyznamenání by bylo v tomto čase i za omezených podmínek nevhodné. Mezi nimi také prezident Václav Klaus. "V době, kdy všichni musíme sedět doma, by to nebylo vhodné a já vítám rozhodnutí Miloše Zemana tento akt zrušit", vyjádřil svůj názor pro CNN Prima News prezident, který každým rokem propůjčoval právě 28. října vyznamenání osobnostem. Mezi nimi byl i Mistr Karel Gott, lidmi uznávaný, adorovaný zpěvák, který byl příkladem nejen svojí pracovitostí, umem lidem rozdával radost, stmeloval, stal se ikonou slušného chování a noblesy, nás 1. října 2019 opustil. Také on měl být letos im memoriam mezi vyznamenanými. Zpěvák, během jehož hvězdné kariéry se vystřídalo šest prezidentů a od kterých za své výkony přebíral jak zasloužilého, tak národního umělce či jiná vyznamenání.  A tak zatímco některé osobnosti z řad politiky i umělců upadly v zapomnění, Karel Gott zůstává i rok po smrti osobností, na kterou se vzpomíná s úctou a respektem. Sám Mistr se vyjádřil: " Mrzí mě, že jsme ve světě vnímáni jako švejkovský národ".

Gott Klaus

Karel Gott, Václav Klaus, předávání vyznamenání 28.10.2006/Foto: Hrad.cz

Místo důstojných debat jsme svědky zbytečných, nevhodných přestřelek a dohadů nad tím, zda akt za výjimečných podmínek a omezené účasti zachovat či přesunout. Nakonec vedoucí prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře sdělil, že prezident Miloš Zeman dal na doporučení ministra Romana Prymuly (jednoho z vyznamenaných) a letošní slavnostní akt zrušil.  „Hned na začátku bych rád uvedl některé věci na pravou míru. Jde o dezinformace, které se objevují v médiích a které podporují někteří z politiků. Od samého začátku jsme neplánovali a nikdy nebylo myšleno, že po ústavním aktu, který se bude konat ve Vladislavském sále, by byl naplánován raut, recepce nebo chcete-li party. Ústavní akt předávání a udělování státních vyznamenání byl vždy plánován pouze ve Vladislavském sále za dodržení hygienických předpisů a nařízení v souladu s rozhodnutím vlády,“ uvedl a pokračoval: „Dále bych se chtěl všem vyznamenaným omluvit za slova primátora Hřiba, který slavnostní akt předávání vyznamenání nazval ‚party na Hradě pro papalášskou smetánku‘. I v letošním roce jsou mezi vyznamenanými veteráni druhé světové války, kteří bojovali za naše životy, budoucnost, za vlast, za národ. Mezi vyznamenanými jsou lidé, kteří denně bojují za naše životy s epidemií. Mezi vyznamenanými je i mistr Karel Gott. A všechny tyhle pan primátor Hřib nazval hladovými prasaty. Je to nejstrašnější urážka všech vyznamenaných v téměř stoleté historii udělování státních vyznamenání. Kdyby pan primátor Hřib měl v sobě aspoň trošku slušnosti, tak se všem omluví, okamžitě odstoupí a někde v soukromí si nafackuje. Vážení spoluobčané, nechám jenom na vás, abyste si udělali obrázek, co je tohle za člověka,“ pokračoval kancléř.  

Ohledně rautu tak reagoval na slova primátora Prahy, která na svůj Twitter napsal Hřib.: „Další ukázkový příklad pohrdání občany v přímém přenosu. Přestože pro dolních 10 milionů bude všude všechno zavřené, tak na Hradě bude party pro papalášskou smetánku. Důvod je stejný jako na jaře. Prasata jsou hladová.“ 

Gott Zeman.jpg

Miloš Zeman s Karlem Gottem ve Śpanělské sále na Pražském hradě/Foto: Fr. Jirásek

Naprosto nevhodná přestřelka a výrok primátora Hřiba vyvolala lavinu komentářů a kritiky, ve kterém jeho jednání někteří odsuzují, jiní ho považují směrem k Mynářovi za správné.  Jedním z těch, kterým se toto nelíbí je  Václa Klaus, který se pro večerní zprávy CNN Prima news vyjádřil:  „Já jako občan Prahy považuji vládnutí pana Hřiba v Praze za něco hrůzostrašného. Netušil bych, že tak vysoce postavený politik může pronést takový výrok. Takhle se hrát politika nedá.“ Bohužel se současný primátor zapsal mezi lidmi jako naprosto neschopný nejen rétoriky, ale také vedení hlavního města. 

Stejně jako prezident Václav Klaus, také primátor Prahy, Pavel Bém předal v Brožíkově sále  26. června 2006 zpěvákovi Karlu Gottovi stříbrnou medaili Prahy, a to při příležitosti Mistrových 70. narozenin.

Čtěte také:  Karel Gott: Je opravdu ta medaile pravá?

Zatímco Hřib není schopen souvislé rétoriky, pozvednutí Prahy jak ekonomicky tak prestižně, primátor Bém se nejen setkával a zval do hlavního města významné osobnosti z celého světa, ale také během předávání stříbrné medaile Prahy Karlu Gottovi v Brožíkově sále Mistrovi poděkoval a vyzdvihl ve svém projevu nejen fakt, že nás Gott reprezentoval ve světě a tím propagoval Prahu. Sám Bém po sobě zanechal kus viditelné práce. Přesto, že později bylo vyvoláváno mnoho nejen mediálních sporů, naplňují se tak slova prezidenta Václava Klause?: "Je pravá chvíle na to, abych Pavlu Bémovi poděkoval. Moc vám děkuji za to, co jste pro Prahu vykonal. Myslím si, že až pominou dnešní mediální hrátky, až pominou jedovaté šípy vystřelované z jednotlivých politických stran, tak jsem naprosto přesvědčen, že Pavel Bém bude považován za jednoho z nejúspěšnějších primátorů, které Praha měla," řekl Klaus během loučení s primátorem na podzim roku 2010. 

 Karel Gott Pavel Bém

Karel Gott a Pavel Bém v Brožíkově sále, rok 2006/Foto: Praha.eu

Co se týká letošních oslav, historicky tak v letošním roce bude uctěn státní svátek a výročí vzniku republiky podle slov Vratislava Mynáře aspoň symbolicky. „28. říjen si na Pražském hradě připomeneme symbolicky a pro povzbuzení nás všech slavnostním střídání hradních stráží, které proběhne v pravé poledne a na konci tohoto střídání zazní hymna České republiky. Ve večerních hodinách 28. října bude první nádvoří Pražského hradu slavnostně nasvíceno v barvách české trikolóry,“ nastínil kancléř. Seznam těch, kterým v letošním roce bylo vyznamenání uděleno nebo propůjčeno, se objeví na stránkách Pražského hradu 28. října ve 20 hodin. Osobního převzetí vyzamenání se tak osobnosti dočkají v příštím roce. 

Autor: Alena Hájková

Doporučujeme