OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Elegantní kravata jako doplněk nebo nutnost?

VIPosobnosti.cz/Etiketa

Kravata jako doplněk nebo nutnost?

Foto: Pixabay.com

Rozhalenou košili nebo všední tričko si pod sako odváží obléci málokdo. Kdo neztratil soudnost, volí k saku košili. A pakli má tato košile dlouhý rukáv, pak k ní přidá kravatu.

Kravata častokrát bývá jedinou částí pánského business dress-code, která může přidat na zvláštnosti oděvu, aniž by se vzbouřila proti vkusu nebo etiketě. S červeným oblekem nebo s havajskou košilí lze získat též na jisté zvláštnosti, ale na takovém modelu je cosi děsivě znepokojivého.

Mezi kravatami těžko vzejde nějaká revoluce, kravaty si přes věky zachovávají pořád stejný počet hran i úhlů. Mění se akorát jejich vzory, barvy, šířka a délka. Stačí se podívat na několik epizod seriálu Přátelé a uvidíte, že od roku 1994 do roku 2004 střídal Chandler Bing macaté i hubené kravaty podle toho, kterak se vyvíjela móda.

Aby se muž znemožnil svou kravatou, musí si s tím dát zatraceně záležet. Volba kravaty není obtížná, nevybíráte-li si zrovna z kravat, na nichž jsou vyobrazení papoušci, van Goghovy slunečnice nebo tartany skotského střihu. Kravaty se ladí pouze podle košile, tón kravaty k tónu košile. Kravata by měla být alespoň o jeden odstín tmavší než košile. Tento rozdíl mezi odstíny lze elegantně vyřešit tak, že vybereme matnou košili a lesklou kravatu. Nejjistější je neusilovat o kravatového revolucionáře a zvolit některý z klasických vzorů, nejlépe pruhy, nebo jednobarevnou kravatu.

Na košili a kravatě by se neměly potkat dva výrazné vzory. Jakmile je košile jednobarevná, můžeme k ní zkoušet i nejprudší vzory kravat. Avšak jestliže má košile vzor, pak se vhodná kravata vybírá nesnadně. Nejsnesitelnější kombinace je v tomto případě košile s tenkými proužky a kravata s umírněným vzorem v barvě proužků.

Šířky business kravat nepřesáhují 7 centimetrů. Při neformálních příležitostech sluší úzké casual kravaty s šířkami pod 5 centimetru. Zato při inspiraci indie a emo rockem stačí kravaty úzké jak struna. A jestliže platí pravidlo, že spodní cíp kravaty by se měl dotýkat spodní hrany přezky opasku, pak v případě indie a emo rocku si cíp kravaty můžete strčit klidně hluboko do kalhot.

Zdroj: http://www.best4man.cz/

Doporučujeme