OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Etiketa z pohledu VIP osobností. Jak to vidí slavní?

 exkluzivně VIPosobnosti.cz/Společenské vystupování

královská koruna

Kde jsou časy, kdy se herecká legenda Oldřich Nový na filmovém plátně dvořil ženám, až se jim tajil dech. Některé dnešní "hvězdy" neznají ani základy etikety a o noblese si můžou nechat zdát. Jak vidí slušné vystupování naše přední VIP osobnosti v první části našeho nového seriálu?

Například televize nabízí jeden seriál za druhým. Samozřejmě, že tady má první slovo režisér. Ten se ale soustředí na to, aby se herec vcítil do role, uměl text, dokázal neverbálně komunikovat. Někdy se toto vše ale někteří herci učí vše až přímo na place a na "detaily", jak držet příbor už nezbývá čas. Kdo první zdraví, nebo vchází do dveří mají herci již předepsané ve scénáři. O bohatství a květnatosti jazyka se nám tak může nechat zdát. A tak nejen dětem tak chybí správné vzory, možnost dozvědět se něco, co nám umožňuje hlubší poznatky. Ani zpravodajství divákům nedodá patřičný rozhled, či znalosti, protože je postaveno především na strašení lidí.  

Přinášíme vám první část názorů na výchovu, slušné vystupování některých VIP osobností. Jak vidí oni umění vycházet s lidmi slavní?

Karel Gott

Výchova každého z nás začíná u rodičů, ale velký vliv má na člověka i jeho okolí, vlastně po celou cestu jeho životem. Každý z nás hledá nějaký vzor. U mě to byl šarmér Oldřich Nový, Jean Gabin, nebo náš Rudolf Hrušínský, kteří vlastně nehráli mimikou, ale jakýmsi vnitřním pocitem. Umění vycházet s lidmi spočívá v přirozenosti, a ta je člověku daná. Vykalkulovaná diplomacie se hned pozná.

Karel Svoboda a Karel Gott

Karel Svoboda

Záleží na rodičích, jestli děti chtějí, aby děti zpitoměly díváním na televizi, která je postavena na strašení lidí. Osobně znám rodiny, kde kterých se děti na televizi dívat nesmí, leda v sobotu nebo v neděli, a to ještě na vybrané pořady.

Dobrá výchova pochází především z rodiny, a to přesto, že byla tvrdá a láska v ní často chyběla. Tatínek byl vídeňský krejčí. Byl to elegantní a slušný člověk, který mě vychovával ke slušnosti a respektu, což je v dnešní společnosti bráno spíše jako slabost. 

V zahraničí jsem se nikdy netřásl po dietách a nečekal, až mě někdo pozve a zaplatí večeři. Věděl jsem, že bych se okamžitě shodil a nebyl rovnocenným partnerem. Peníze mi občas chyběli, ale určitá lidská důstojnost mi nedala, abych se choval jinak.

Dnešní hvězdy, které opravdu něco umí se chovají vlídně a mají jistou pokoru.

Nezapomenutelný spisovatel Arnošt Lustig

Arnošt Lustig

Nejsem expert na etiketu, ale řídím se tímto příslovím: ´Ježek ví jednu věc, liška mnoho věcí.´ Osobně se blížím ježkovi, tu jednu věc si pamatuju a většinou se jí řídím. K etiketě patří říkat nevím, když nevím a říkat vím, když vím. Když udělá člověk něco špatně, opraví se, pokud má schopnost sebekritiky. A určí si, co a jak, aby to příště neopakoval. Je to schopnost kontrolovat a opravovat sám sebe. Sebekontrola je nutná a vědět, co a jak, také neškodí.

Pokud jde o mě, nejsem žádný zákonodárce, ale samozřejmě i já mám svá pravidla, tajná či zjevná. A kde je jejich hranice? Ta se pozná instinktem, logikou a rozumem.

Světový designér Bořek Šípek

Bořek Šípek

Člověk, který se jen přizpůsobuje jde prošlapanými cestami se vydává na krátkodobou cestu. Na etiketu společenských večírků moc nevěřím. Je to vratká půda. Setkání s významnými lidmi si moc neberu, protože jsou to lidi normální, jako každý jiný.

Člověk může být miláčkem společnosti, ale to se může strašně rychle otočit. Lepší je, dělat seriózně svoji práci. Mít smysl pro humor, udělat si legraci sám ze sebe.

Ukázky rozhovorů byly použity z knihy "O umění vycházet s lidmi, jak to vidí slavní" z roku 2004. Autor: Alena Hájková.

Titulní foto: Oldřich Nový

Foto: archív VIPosobnosti.eu 

 

 

Podívejte se

Kouzlo úspěchu

Kouzlo úspěchu knihy 

VIP OSOBNOSTI TV

VIP TV

Více

KNIHY

Tanec mezi Mistry Alka Hájková

Více

Reklama

Saint Tropez cukrárna