OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Helppes roztančil i moderátora Jana Čenského

29. září 2020/VIPosobnosti.cz/Společenské události

Promoce-ilustrační_foto_2.jpg

Asistenční pes/Foto:Helppes

Ve výcvikovém areálu psů se konal již 18. ročník veřejných slavnostních promocí psích studentů ročníku 2019/2020 za účasti VIP osobností, které předávaly čtyřnohé pomocníky svým novým páníčkům.

IMG_4838.jpg

Viktor Sodoma/Foto: Fr. Jirásek

Slavnostní sobotní den byl věnován nejen promocím, ale také zábavě. Návštěvníkům zazpíval například Milan Peroutka, ale také Jan Čenský písničku Dělání z oblíbené pohádky Princové jsou na draka. Moderátora později do rytmu roztančil se svými hity zpěvák Viktor Sodoma. "To jsou písničky, které jsem nazpíval již před padesáti lety", zavzpomínal pro VIPosobnosti.cz zpěvák, kterého kdysi proslavil právě hit Papušek kakadu. 

IMG_4858.jpg

moderátor Jan Čenský v rytmu Papuška kakadu/Foto: Fr. Jirásek

Na slavnostní promoci dorazil také Jakub Kohák, který předal jednoho z psů. Návštěvníci akce se tak nejen bavili, ale během předávání psích asistentů handicapovaným, nejednomu z nich ukápla dojetím slza. Jak by ne. Vycvičit pejska, aby otevřel, zavřel lednici, šuplík, nebo podal páníčkovi ze země například spadnuté brýle je otázkou pečlivého a dlouhodobého výcviku. "Ne všichni psi se na to hodí. Nejde ani tak o plemeno, ale o povahu budoucích asistenčních psů", říká ředitelka Helppes, Zuzana Daušová a doplňuje: "Z plemen nejvíce využíváme retrievery, labradory ovčáky či  border kolie." Nakonec ani pudl nebyl výjimkou. "Nejvíce se setkáváme s diagnózami autismus, roztroušená skleróza, epilepsie nebo kardiologickými nemocemi. Výcvik jedno asistenčního psa začíná na 250.000,-", přibližuje Zuzana Daušová.

IMG_5103.jpg

ředitelka Helppes Zuzana Daušová s asistenčním psem/Foto: Fr. Jirásek

Během promoce se jedné z postižených dívek udělalo na vozíku nevolno. Protože byl poblíž Jan Čenský, okamžitě přispěchal na pomoc. "V seriálu Ordinace v růžové zahradě jsem se nejvíce setkal s kardio chirurgií, ale toto je samozřejmě něco jiného," říká herec, který je sám velkým milovníkem psů. O solidaritu tady nebyla nouze. Za chvíli už moderátor pomáhal s vozíkem z rampy dalšímu handicapovanému.

IMG_4734.jpg

Jakub Kohák/Foto: Fr. Jirásek

Všichni návštěvníci s obdivem sledovali nejen, co vše tito psi umí, ale také jak se dokážou vcítit do svých nových páníčků, a jsou jim nedocenitelnou obrovskou oporou i pomocí.

Kdo je Helppes?

Helppes pomáhá osobám s nejrůznějšími druhy handicapů na jejich cestě k integraci, soběstačnosti a samostatnosti
prostřednictvím speciálně vycvičených psů. Helppes, jako první organizace nejen v ČR, ale i ze zemí tzv. bývalého východního bloku, dokázal splnit podmínky nejvyššíchmezinárodních standardů v poskytování služeb tohoto druhu a získal akreditaci pro plnohodnotné členství v mezinárodních organizacích, sdružujících poskytovatele těchto služeb – Assistance Dogs Europe a Assistance Dogs International.

Autor: Jan Čížek

Spolupráce

Fantasy Travel

Himalaya Family Adventure

Kouzlo úspěchu 

 

 

VIP TV