OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Hledejte zaměstnání podle svého naturelu, bude vás více bavit

VIPosobnosti.cz/Kariéra

Model Jakub Hájek : Foto: nevestasnu.cz

Důležitým předpoklad do budoucna je, abychom se snažili nejprve poznat dobře sami sebe. Tedy uvědomit si,co bych chtěl dělat, za jakých podmínek, mám-li vůbec pro práci, kterou bych chtěl dělat nejen předpoklady znalostní, ale i povahu. Najít zaměstnání, které může být i vaším koníčkem je k nezaplacení.

Říká se: "Člověk, který nedělá práci, která ho baví, pak může dělat vlasně cokoliv." Mít zaměstnání, které může být i vaším koníčkem je k nezaplacení. Nevybírejte si proto práci, která vás vyloženě nebaví. Odrazí se to nejen na vaší pracovní morálce, ale také vztahy s kolegy. Ani váš soukromí život nebu optimistický - vstávat a usínat s pocitem, že někam zase musíte, je víc než za trest.

Zohledněte vaší povahu, bioritmus, zda jste kolektivní typ či indivualista a pečlivě vybírejte. Víte jestli jste introvert nebo extrovert, jestli rádi cestujete, komunikujete s lidmi, jste  tvůrčí, jestli jsem organizační typ nebo naopak, více vám vyhovuje být sám, celý den v kanceláři mezi svými „papíry“? Chcete hovořit s lidmi co nejméně, nemít v budoucnosti pod sebou tým lidí, které bych musel řídit atd…?

Pokud nejte umělec na volné noze, nepracujete sami na sebe a nejste tak sami sobě šéfem, jednou z možností, jak si najít práci je přes inzerát, ať už tištěný v novinách nebo na webových stránkách různých personálních agentur a serverů , které se přímo specializují na pracovní nabídky.

Můžeme navštívit různé servery na PC, do nichž si uložíte  životopis nebo na nich najdete podrobný návod, jak napsat správně svůj životopis včetně aplikačního dopisu. Podle jejich potřeby si vás sami vyhledají nebo zařadí do databáze.

Dále přes kamarády, přes známe, tedy na doporučení. I když se nám tento způsob hledání může zdát jednodušší, je to daleko více zavazující, protože nesmíme udělat tomu, kdo nám práci „zařídil“ ostudu, neměli bychom ho zklamat. Co nám sedí více či méně , vyhovuje nebo naopak co není pro nás dobré většinou zjistíme až během praxe. I proto jsou brigády nebo studium spojené s praxí důležité.

Pokud se chystáme  přímo oslovit některou z firem či personálních agentur, jejich nabídky práce dnes najdeme jak v tištěných inzerátech v médiích, tak na stránkách internetu, úřadu práce . Zvolíme-li si cestu inzerátu, na který chceme reagovat, je dobré si dát pozor nejen ve kterých novinách, webových stránkách byl otištěn, ale musíme si pozorně přečíst, co nabízí, jak je stylizován, je-li uvedena kontaktní osoba, název firmy nebo personální agentury,která práci zprostředkovává.

Ať už zvolíme agenturu nebo přímo firmu-společnost, můžete základě inzerátu vyhledat kontaktní osobu, na kterou se můžeme obrátit telefonicky nebo písemně.

Než  ale začneme s telefonováním, proto abychom nezdržovali zbytečnými otázkami nebo pomlkami , je dobré mít ve stručnosti napsaných pár bodů na papírů a dělat si k nim poznámky.

Někdy může mít člověk trému, i přesto se snažte soustředit se nejen ta to co říkáte, ale i jak to říkáte. Tedy na tón hlasu, jeho výšku, rychlost, způsobu vyjadřování, tedy verbální komunikace. Způsob vašeho hovoru se pozná i podle toho, jestli právě sedíte rovně nebo pohodlně, či ležíte a máte hlavu podepřenou rukou a myslíte na to, jestli půjdete večer do kina.

Při sjednávání schůzky si naplánujte svůj čas tak, abyste nemuseli říkat: „No, já nevím, jestli v pondělí ve dvě nebo ve tři, musím se podívat.“ Jestli už  k osobnímu pohovoru pozváni, je to již první stupeň k úspěchu. Proto si ho nekažte  a přizpůsobte této nabídce veškeré další aktivity a svůj čas.

Abyste byli úspěšní nejen při přijímacím pohovoru, ale i později na pracovišti, přečtete si základy společenského vystupování. Umět se dobře chovat, společensky vystupovat bude pro Vás velkým pomocníkem při hledání zaměstnání a jednání s lidmi, ať už v práci nebo soukromí.

V každém případě ale platí pravidlo, že pokud vás přijmou, je nutné pro Vaše dobro ze začátku pozorovat dění ve firmě, snažit se prát na to, co je spojeno s prací a  odvést

Protože jste se svými jak pracovními, tak životními zkušenostmi teprve na začátku, neočekávají  se od vás dlouhé aplikační dopisy ani životopisy. Obojí by měly obsahovat základní údaje o vaší praxi, dosaženém vzdělání a důvodu, proč se chystáte právě na tuto, určitou pozici.

Určitě  vám velkou udělá radost dopis, mail, že jste byli vybráni k pohovoru. Na toto osobní setkání bychom se měli předem připravit, nenechat nic náhodě, v neposlední řadě přijít odpočatý, s pocitem jistoty, sebedůvěry a v dobré náladě.

Autor: Alka Hájková

Spolupráce

Fantasy Travel

Himalaya Family Adventure

Kouzlo úspěchu 

 

 

VIP TV