OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Houslista Pavel Šporcl. Hororové přistání. Boeing s námi několikrát bouchl o zem

Alena Hájková, 15. červenec 2016, exkluzivně pro Letiště Praha/VIPosobnosti.cz

Virtuóz Pavel Šporcl nás reprezentuje svoji hrou na housle po celém světě. A tak není divu, že jsme ho zastihli právě na parkovišti pražského ruzyňského letiště. Kromě hororového přistání houslista prozradil, že už nehraje jen v koncerních sálech.

Foto: Pavel Šporcl na palubě letadla

VIDEO ROZHOVOR NALEZNETE ZDE: Pavel Šporcl 

Pavle, vy jste právě zaparkoval. Jezdíte častěji na letiště vlastním autem, nebo se necháváte přivézt taxíkem?

Zjistil jsem, že parkování 790,- na 8 dní je pro mě výhodnější, než cena za taxík. Navíc tady mám auto v bezpečí a ještě si ho můžu nechat umýt. Vrátím se tedy do svého a navíc čistého auta. Co víc si můžu přát?

Zajišťujete si rezervaci  parkování předem?
Zatím jsem tuto službu nevyužil. Ale je dobře, že ji letiště nabízí.

Do kterých míst světa létáte nejčastěji?Létám opravdu po celém světě.  Nejčastěji samozřejmě po Evropě, ale hrál jsem mnohokrát i v Japonsku, Korei, Bangkoku a jiných exotických místech.

Tady se nabízí otázka, se kterou leteckou společností létáte nejraději?

Jsem patriot, a proto se snažím létat s ČSA. Mám s nimi jen ty nejlepší zkušenosti. A když ne přímo s ČSA, tak alespoň s aliancí Skyteam, jejíž jsou ČSA součástí. Důvodem je nejen jejich kvalita, ale také body a míle, které, zde nasbírám do jejich věrnostního programu.

http://www.frekvence1.cz/celebrity-osobnosti/video-pavel-sporcl-koncertoval-primo-na-palube-letadla-23212.shtml

http://doma.nova.cz/clanek/celebrity/houslista-pavel-sporcl-na-jakem-neovyklem-miste-uz-hral-rozhovor.html

Jste držitel zlaté karty ČSA, jaké výhody vám přináší?

Ano, to že mám tuto kartu, je pro mne obrovská výhoda. Nemusím čekat dlouhé fronty u přepážek, mohu jít před letem do salonku a mít více klidu a soukromí. Nejdůležitější pro mne ale je, že díky této kartě  a prioritnímu nástupu mohu nastoupit mezi prvními do letadla a uložit si housle tam, kam potřebuji. Mám tedy celé své cestovaní a příruční zavazadla daleko víc pod kontrolou, což je pro mne nejen kvůli ceně houslí velmi důležité.

Po světě létáte s houslemi. Nebojíte se o ně během pasových kontrol a letu?

Díky již zmiňované Zlaté kartě ČSA mám určité výhody a privilegia a tak se mi zatím nestalo, že by mne např. nechtěli s futrálem pustit do letadla. Občas se to kolegům stane a určitě to není hezký zážitek. Během různých kontrol se sem tam na housle podívají, ale zatím jsem žádný traumatizující zážitek neměl. Ale v dnešní době nečekaných a potřebných kontrol se může stát cokoli, tak to raději nebudu přivolávat o).

Foto: Pavel Šporcl na parkovišti letiště Praha a v odletové hale letiště

Na které letiště na světě se vyloženě těšíte, protože nabízí komfort nejen v přistání, ale i dalších službách a naopak, kde se vám přistávat nechce?

 Poměrně často létám přes letiště v Soulu, které je opravdu komfortní a velmi moderní. Z evropských letišť mám rád Amsterodam, kde jsem velice často. Teď se sice opravuje, přesto je to také moderní letiště, ale podle mě je daleko rodinnější než třeba to v Paříži.

Říkáte, že máte housle v letadle při sobě. Hrál jste někdy cestujícím během letu? 

Ano. Hrál jsem, přímo na palubě letuškám. Bylo od nich moc milé. Let nám utekl rychleji.

Máte oblíbené místo, koncertní sál, kde se vám hraje nejlépe, resp. nejraději na něj vzpomínáte?

Letos se mi splnil můj životní sen. Měl jsem tu čest vystoupit ve slavné Carnegie Hall v New Yorku. Opravdu nádherný, legendární sál a pro mne krásný a doživotní zážitek. Jinak se moc rád vracím do japonských sálů, hrál jsem v mnoha z nich včetně slavné Suntory Hall. Moc rád ale také třeba vzpomínám na frankfurtskou síň Alte Oper.

Povídáme si převážně o létání. Nakonec bych se ráda zeptala, jestli máte z létání strach? Zažil jste někdy nějakou hororovou situaci?

Samozřejmě jsem zažil různé situace, turbulence, blesk, těžká přistání. Jednou v Ósace hodně foukal vítr a před přistáním se letadlo cele chvělo a neustále naklánělo. Byl to veliký Boeing, který nakonec přistál, ale bylo to velice tvrdé dosednutí na runway. Když jsme se dotkli země poprvé, tak jsme se okamžitě opět zase odlepili. Poryvy větru byly obrovské a já jsem tak měl pocit, že budeme muset okamžitě nabrat rychlost odletět a k zemi se už podruhé nevrátíme. Nakonec jsme ale na několikrát bouchli o zem, skoro to vypadlo, že se letadlo rozlomí. Ale strach si nepřipouštím. Bez létání bych totiž nemohl svou nádhernou práci dělat.

Copy right: Letiště Praha a Společenská agentura VIP osobnosti

Foto: archiv VIPosobnosti.cz