OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Pražský hrad ukáže poprvé v historii adventní výzdobu i Masarykovu štědrovečerní tabuli

29. listopadu 2019/VIPosobnosti.cz

Pražský hrad je již vánočně vyzdoben a adventně naladěn tak, aby nabídl veřejnosti unikátní výzdobu. Vánoční stromečky, živé květiny i štědrovečerní tabuli našeho prvního prezidenta si budou moci návštěvníci prohlédnout pouze tuto sobotu. Pro prvních 300 je přichystán neobyčejný Pamětní list.

Hradní prostory s neobvyklou výzdobou/ Foto: VIPosobnosit.cz


Poprvé ve stoleté historii Kanceláře prezidenta republiky mohou o víkendu návštěvníci zdarma navštívit reprezentační prostory Pražského hradu doplněné o adventní výzdobu a program. 

Kašna na Hradě je už vánočně vyzdobena/Foto: VIPosobnosti.cz

K vidění bude například podle dobových záznamů zrekonstruován vánoční stůl prezidenta T. G. Masaryka. “K tomu V Rothmayerově sále vystoupí s vánočními koledami pěvecký sbor dětí z Klokánku a vánoční melodie zahraje také Hudba Hradní stráže,” upřesňuje vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář.

Vánoční výzdoba/Foto: VIPosobnosti.cz

V salonech budou vystaveny betlémy ze soutěže pořádané KPR pro základní školy a dětské domovy. Zvláštní výzdobu inspirovanou českými vánočními tradicemi i zvyklostmi císařského dvora před rokem 1918 připravují floristky Pražského hradu.


Vstup na sobotní prohlídku bude od 9:00 Matyášovou branou z Hradčanského náměstí a I. nádvoří, poslední návštěvník bude moci do reprezentačních prostor vstoupit půl hodiny před uzavřením, tedy v 16.30.

 

Štědrovečerní tabule TGM/Foto: VIPosobnosti.cz

Prvních 300 návštěvníků sobotního adventního dne otevřených dveří obdrží číslovaný a hologramem opatřený pamětní list k 100. výročí prezidentské kanceláře.

V neděli 1. prosince 2019 krátce po půl páté rozsvítí manželka prezidenta republiky Ivana Zemanová na Jiřském náměstí vánoční strom a zahájí tradiční charitativní sbírku pro SOS dětské vesničky. Podobně jako v předchozích letech akci doprovodí krátký hudební program.

Při návštěvě Pražského hradu si návštěvníci mohou po oba dny také prohlédnout vánoční výzdobu areálu včetně instalace Jablíčkového betléma výtvarnice Emmy Srncové na III. nádvoří.