OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Jak přežít podraz, zákeřnost a ústrk a neskončit na psychiatrii

VIPosobnosti.cz/O umněí vycházet s lidmí

Náš život ovlivňuje mnoho faktorů: individuální kondice, psychická odolnost, klimatické vlivy, prostředí, v němž se pohybujeme, události pozitivní i negativní, které zažíváme, zkrátka to vše, čemu říkáme zátěž a nebo stres. Jsou věci, které ovlivnit můžeme a jiné nikoli, je tedy škoda, když lidé si sami komplikují život ve vzájemných vztazích. Přitom by stačilo trochu víc porozumění, pochopení a tolerance a někdy i schopnosti přijímat kompromis.

Jedním z velmi důležitých faktorů jsou i lidé v naší mezilidské komunikaci. A v ní se pohybují i lidé, kteří sami vyvolávají podmiňují stres, říkáme jim STRESOŘI . A jim bychom se, pokud je to možné, měli vyhýbat!

Jak se projevují? Poznáte je, že vám budou skákat do řeči, přerušovat hovor, jako by stále někam spěchali a dávají najevo, jak je zdržujete. Mají kyselý až trpký výraz ve tváři, jako by tím chtěli dokumentovat, že největším utrpením jste pro ně právě vy. Ponižují a urážejí druhé verbálně i nonverbálními grimasami, zvedají oči, vzdychají a netrpělivě se dívají na hodinky. Vždy se snaží ovládnout konverzaci, obvykle všude už byli, všechno je jim jasné, mají tendenci nezdravit, neodpovídat na pozdrav a neusmívají se.

Dávají neustále najevo svůj ostentativní nezájem o druhé. Na všechny a na všechno si permanentně stěžují, dožadují se, aby se všechno řídilo podle nich a odmítají kompromisy, i když je jasné, že tím se zmaří veškeré úsilí. Vydávají se za jediné spravedlivé a spolehlivé, s lidmi mluví povýšeně a neustále si od ostatních vyžadují souhlas. Soustavně všechno kritizují, nikdy nejsou spokojeni, často se rozčilují a snaží se v druhých lidech vyvolávat pocit viny, že za všechno mohou oni. Manipulují s lidmi ve svém okolí, své blízké i přátele rádi ztrapňují a zesměšňují před ostatními. Neradi mluví přímo, nejraději tak činí přes jinou osobu, vzkazují a ukazují jak jsou frustrováni.

Mají obvykle agresivní a ultimativní požadavky a většinou ani s ničím nesouhlasí, dokonce i tehdy, když se jedná o nedůležitou drobnost. Nedodrží sliby a rádi prozradí tajemství, které jim někdo svěří, zvláště, jestli tím druhého uvedou do nepříjemné situace. A nad ostatní se rádi povyšují, mluví jen o sobě a zdůrazňují své schopnosti, které nemohou naplnit, protože právě vy jim v tom bráníte svou neschopností, malou inteligencí a kdo ví čím ještě…

A představte si, že takovým stresorem je váš nadřízený a vy nemáte jinou volbu, než jeho jednání strpět! To je ovšem nejlepší cesta, jak skončit v psychiatrické ordinaci!

Pro VIPosobnosti.cz exkluzivně MUDr. Jan Cimický, CSc.

Podívejte se

Kouzlo úspěchu

Kouzlo úspěchu knihy 

VIP OSOBNOSTI TV

VIP TV

Více

KNIHY

Tanec mezi Mistry Alka Hájková

Více

Reklama

Saint Tropez cukrárna