OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Režisér Jiří Adamec o muzikálu Mefisto: Pepa Vojtek je pro mě právě oním úspěchem tohoto představení, ale...

9. června 2017/Rozhovory

Muzikál Mefisto má za sebou 50. reprízu v Divadle Hybernia. Opět v něm exceloval Josef Vojtek, který za dvojroli Fausta a Mefista získal cenu Thálie. Potles nebral konce, herci si opět na konci představení vychutnávali standing ovation. Na slavností představení se přišli podívat i známe VIP osobnosti. Byli mezi nimi režiséři Juraj Jakubisko a Jiří Adamec. Právě Adamce se magazín VIPosobnosti.cz zeptal,co pro něj bylo vrcholem zážitku, v čem viděl nedokonalosti a na čem společně s Vojtkem budou spolupracovat.

Foto: režisér Jiří Adamec

Vy jste se byl podívat na 50. představení muzikálu Mefisto. Jak na vás muzikál působil? Jak se vám líbili herci a jak jste byl spokojený s muzikálovým tvarem představení?

To je otázka skoro na disertační práci. Když odpovím stručně, určitě svoji odpověď zjednoduším a možná i někomu ublížím...ale co mi zbývá? Za prvé musím říct, že jsem viděl divadlo, kde v hledišti nebylo opravdu volné ani jedno jediné místečko, prostě narváno. Po skončeném představení potlesk diváků nebral konce a ovace skončili potleskem ve stoje. Takže úspěch!!! Já jsem viděl celou řadu, podle mě chyb nebo řekněme nedokonalostí, které ale diváckým obdivem nedokázaly otřást. Vrcholem zážitku byl pro mě osobně herecký výkon Pepy Vojtka.

Bylo podle vás obsazení hlavních protagonistů typologicky správné?

To jsem vůbec neřešil a ani mě to nenapadlo řešit, takže podle mě nejspíš ano.

Zeptám se vás, jako televizního, ale i muzikálového režiséra. Rušilo vás něco v představení, máte nějakou konkrétní výhradu?

Je těžké mít výhrady, když je divadlo plné do posledního místečka a na samém konci se tleská ve stoje…ale mě se občas zdálo, že je příběh poskládám v některým místech  poněkud nepřehledně, respektive že ho realizace nedostatečně rozkrývala a  definovala. Tedy jistý chaos… a hudba mi přišla žánrově roztříštěná, rozčilovaly mě příliš popisné hudební kompozice ilustrující jednotlivé situace s různou měrou dramatičnosti. A nejvíc mi vadily, pokud už mám o těchto detailech hovořit, některé realizační nešikovnosti v propojování jednotlivých obrazů. Přišlo mi, vzhledem k tomu, že se jedná o původní dílo, že se dala přechodová intermezza  domyslet a realizovat lépe.

Josef Vojtek dostal za dvojroli profesora Fausta a Mefista cenu Thálie. Jak na vás působil právě jeho výkon?

Už jsem to naznačil na začátku. Pepa Vojtek je pro mě právě oním úspěchem tohoto představení. Že senzačně zpívá víme všichni léta, to nikoho nepřekvapí a tady to jen několikrát po sobě potvrdí, ale že je mocen tak skvělého hereckého projevu, to bylo i pro mě překvapením. Vzpomněl jsem si na jeho senzační herecký projev v první slavné písni jeho rodné skupiny Kabát „Učitel“. Teď se mi to propojilo. Všechno mi to do sebe pěkně zapadlo a říkal jsem si, že si tu Thálii asi opravdu zaslouží.  

Foto: Josef Vojtek v roli Fausta

Mefista začal režirovat Filip Renč, po něm ji převzal Zdeněk Zelenka. Dva naprosto odlišné typy režisérů...

Do téhle kuchyně já moc nevidím, vlastně vůbec. Jak to tenkrát bylo s Filipem Renčem a proč se režie ujal Zdeněk Zelenka, to fakt nevím, Vím, že se povídalo, že se proti Filipovi Renčovi zbouřil soubor a že hrozilo zastavení celé produkce, ale kolik je na tom pravdy, vědí jen ti, kteří u toho všeho osobně byli.Já ne. Ale Zdeněk Zelenka realizaci Mefista rozhodně neublížil.

Vy jste režisér mnoha desítek, ale možná spíš stovek legendárních televizních zábavných pořadů, inscenací a seriálů. A právě v těchto dnech máte premiéru muzikálu Marilyn na divadelních prknech v Plzni. Po kolika letech se vracíte k divadelní muzikálové režii?

Máte pravdu, je to strašně let, co jsem dělal naposled muzikálové představení, tenkrát  v Hudebním divadle v Karlíně. Ani nevím kolik je to let. Možná i dvacet. Mezitím jsem ale divadlo režíroval a chtěl jsem ho režírovat i nadále, ale nikdy jsem na něj neměl čas. Byl jsem tolik zaměstnaný v televizích, že jsem na divadlo musel rezignovat. A když mě před pár měsíci oslovil šéf muzikálového souboru Plzeňského divadla Josefa Kajetána Tyla Lumír Olšovský, byl jsem velmi potěšen. Televize mají teď celý zástup skvělých mladých režisérů a staré zkušené bardy nepotřebují, takže mám čas a vrátit se k divadlu…to mě fakt móóóóc potěšilo!

Pepa Vojtek se netají tím, že budete spolu příští rok na jaře spolupracovat. Že to bude v Praze a že to bude další muzikál. Jmenovat se bude Robinson… Jak se těšíte na tuhle spolupráci?

Ano, je to tak…snad se vše podaří a opravdu v březnu příštího roku spatří v Praze světlo světa další původní český muzikálový projekt. S Pepou jsme si plácli, bude jedním ze dvou nebo tří  Robinsonů, protože tuto obrovskou superhlavní roli musíme, kvůli vytíženosti několika hlavních hvězd malého českého muzikálového nebe, alternovat. S Pepou máme hezký přátelský vztah léta a po Mefistovi se na něho na společném jevišti samozřejmě těším velmi. Nepochybuji o tom, že bude skvělý Robinson.

Autor: Alena Hájková

Foto: VIPosobnosti.cz

Reklama

Pozvánka

Vstupenky: Ticketpro

Najdete nás


Spolupráce

Partner VIP