OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

K pozdravu přidejte vždy úsměv, budou se dít zázraky

VIPosobnosti.cz/Etiketa

usměv slunce

Foto: Pixabay.com

Pozdravem začíná náš kontakt s ostatními kolegy. Přesto, že někdy na pracovištích panují různé vztahy, popřát si vzájemně dobrý den by mělo být pro všechny naprostou samozřejmostí. Úsměvem nejen odzbrojíte, ale dodáte především sobě dobrou náladu.

Zdravit bychom měli příjemně,zřetelně, tedy ani příliš hlasitě, ani příliš tiše, zkrátka tak, aby zdravená osoba nemusela dohadovat,  jedná-li se o pozdrav nebo nikoliv.  Při pozdravu se druhému díváme do očí. Ještě příjemnější je nejen pro druhé, ale i pro nás, přidáme-li k pozdravu milý úsměv.

 Zdravit můžeme jak : „Dobrý den, nashledanou, ahoj…“, tak například na dálku jen  pokynutím hlavy, ruky. Důvěrnějším  pozdravem je polibek na tvář nebo políbení ruky dámě. Muž však  ženě ruku doopravdy nelíbá, pouze polibek naznačuje. Není zdvořilé mít při  pozdravu ruku v kapse.

KDO KOHO ZDRAVÍ JAKO PRVNÍ?

Považuje se za samozřejmost, že lidé s vyšším vzděláním nebo ve vysoké politice budou ovládat společenské vystupování bez problémů. Bohužel v některých případech jsou jejich znalosti minimální a na doučení v praxi  mnohdy již nezbývá čas. 

Platí obecné pravidlo, že první zdraví ten, kdo vstupuje do jakýchkoliv veřejných prostor. Totéž platí také při odchodu. Na pozdrav bychom neměli zapomínat ani na začátku a konci telefonického hovoru.

 První zdraví podřízený  nadřízeného, muž ženu, mladší staršího, méně významný osobu významnější. Není povinnost, aby se významná osoba zdravila se všemi přítomnými. Rozhodně se sami nevnucujeme první. V praxi se stává, že často ani vysoce postavený člověk tato pravidla dokonale neovládá. Aby nevznikla trapná situace, záleží na vzájemné  intuici, respektu, jak situaci vyřešit. Neměly bychom zapomínat také na správné skloňování jména.

Autor: Alena Hájková

Spolupráce

Fantasy Travel

Himalaya Family Adventure

Kouzlo úspěchu 

 

 

VIP TV