OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Karel Vágner vystřelil z děla a ochutnal kuchyni Marie Terezie

24. listopad 2017/Společnost

Ve čtvrtek byla slavnostně odhalena busta rakouské panovnice a Marie Terezie. Doprovázely ji salvy z děla, ale i dobová kuchyně. Tuto slavnostní událost v restauraci U Sapíků si nenechal ujít ani muzikant a producent Karel Vágner.

V Klokočné, nedalo Prahy se konalo slavnostní otevření památníku akademického sochaře profesora Michala Moravce  slavnostní otevření památníku k výročí Marie Terezie (1717 - 1780), která se zasloužila o reformy a všeobecnou vzdělávací povinnost v zemích českých. Tohoto aktu se zúčastnil nejen přímý potomek Habsburků, ale také mnoho dalších osobností z akademického a kulturního světa.

Pozvání přijal také Karel Vágner, kterého pojí právě s Jaroslavem Sapíkem dlouholeté přátelství. "Jarda je prostě nejlepší. Mám rád jeho kuchyni. Ta dnešní, v duchu času Marie Terezie byla úžasná, " pochaloval si Vágner pro VIPosobnosti.cz. a pokračoval. "Je dobře, že se stále ctí a udržují tradice", dodal muzikant, který slavnostně vypálil na zahradě salvu z děla. Stejného názoru byl i Jaroslav Sapík. "Myslím, že u nás tradice pomalu vymírají, a to je škoda. Mají určitý význam, hodnoty, a proto jsme se rozhodli uctít památku Marie terezie, ženy, která se zasloužila o reformy", vystvětlil majitel restaurace U Sapíků v Klokočné.

Snad jen škoda, že od této panovnice se ve školství nic nezměnilo a nenašla se další taková osobnosti, která by byla schopna zavést novodobé reformy a vzbudit zájem o vzdělávání.

Po slavnostním odhalení busty arcivévodkyně Marie Terezie, pocházející z rodu Habsburků a jedinou vládnoucí ženou na českém trůnu si hosté pochutnávaly na úžasné kachně s knedlíkem, se zelím či gulášem mistra kuchaře Jaroslava Sapíka.

Autor: red

Foto: Miroslav Malec