OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Klimatizace v práci, ale i v autě, ano či ne?

VIPosobnosti.cz/Koktejl

Klimatizace

Klimatizace| foto: Mazda

V nadměrně letních teplotách se dá jen stěží efektivně pracovat bez chladnějšího a čerstvého vzduchu. Jakákoliv práce ve vysokých teplotách, těžkém, stojícím nebo vydýchaném vzduchu má velmi špatný dopad jak na naše zdraví, tak pracovní výkonnost.

Přestože mnozí lidé klimatizaci rádi nemají, je těžké se bez ní v parnech obejít, a tak se hodí téměř všude, kde je potřeba pobývat delší čas. Například v luxusních obchodech nebo firmách by měla být samozřejmostí. Abychom mohli svým zákazníkům poskytnout profesionální servis, je nutné, aby se zde zákazník, partner, ale i pracovníci včetně vedení cítili dobře.

Neklimatizované prostory ve vedrech odrazují klienty

Skutečnost, že odejdou z jednání nebo obchodu jen proto, že se u nás kvůli nedobrému vzduchu necítili dobře, může podnikatele nebo majitele obchodu stát daleko více než investice do klimatizace. Velkým problémem jsou například různé obchody s potravinami, kde nás od nákupu odrazuje samotný vzduch smíchaný z různých druhů sýrů, salámů, salátů. Nevětraný butik nás zase může odradit od zkoušení různého oblečení nebo pobytu s propoceným člověkem, ať už zákazníkem, nebo často i prodavačem odradit.

Co hovoří proti klimatizaci

Nevýhodou klimatizací je, že vysušuje vzduch, udržují se v různí roztoči, nečistoty nebo vysušuje sliznice. Některé klimatizace jsou také hlučné.

Teplota  bývá často regulována o mnoho stupňů níže, než je venkovní teplota, proto jakýkoliv přechod z klimatizovaného prostředí do tepla a naopak může způsobovat různá onemocnění. Z tohoto důvodu je nejlépe nastavit teplotu v místnostech asi o 6 stupňů menší, než je teplota venkovní. Při dodržení tohoto teplotního rozdílu by se lidé neměli nachladit. Pokud máte přeci je rádi chladněji, nezapomeňte při pobytu v kanceláři na teplejší oblečení.)

V některých firmách je možné teplotu regulovat v každé místnosti zvlášť, což je velká výhoda, jinde je řízena pouze centrálně. Problém může nastat, když je jeden z vašich kolegů více zimomřivý než vy. Pak je dobré domluvit se na nějakém teplotním kompromisu.

Během zapnuté klimatizace jsou vhodná zavřená okna, aby do místnosti neproudil nejen teplý vzduch, ale nedostával tam prach z venčí. V některých hotelech, firmách nelze z úsporných důvodů zapnout klimatizaci, pokud je otevřené okno.

Používání klimatizace s sebou nese jak pozitiva i negativa, tak náklady na provoz, jakými jsou spotřeba energie, investice do technologie. Je závislá na velikosti budovy, materiálu a finančních možnostech jednotlivých firem. V méně bohatých firmách řeší tento problém různými větráky, které mohou také částečně pomoci, ale mnozí si díky jejich otáčení a hlučnosti stěžují na bolesti hlavy.

Z těchto důvodů v mnoha obchodech, kancelářích potřebnou klimatizaci nenajdeme. Nepodceňujme proto ani osobní hygienu. Co bychom ale měli určitě mít mimo deodorantů k dispozici, je naprostý dostatek tekutin.

Nákladnost jednotlivých řešení se značně liší

Jak jsme již zmínili, je nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím zvolné řešení a jeho cenu velikost prostoru klimatizované místnosti. Do malých kanceláří a dalších prostorů lze pořídit klimatizaci již za cenu kolem osmi tisíc korun.

Klimatizační jednotky jsou přitom obyčejně rozdělovány na mobilní a pevné (např. nástěnné či stropní). U pevných rozhoduje kromě pořizovací ceny i otázka složitosti instalace - odborná instalace pomocí odborné firmy totiž nebývá levnou záležitostí.

Mobilní klimatizace je ideální všude tam, kde nejsou možné rozsáhlé stavební úpravy či tam, kde je nutné zařízení často přemísťovat. Pořizovací cena bývá přitom nižší než cena pevně zabudované klimatizace. Provozní náklady jsou také nižší, nevýhodou je samozřejmě použitelnost hlavně v menších prostorech. Mobilní klimatizace je také někdy doporučována spíše pro nárazové ochlazování místnosti.

Zdroj:http://finance.idnes.cz/klimatizace-ano-nebo-ne-077-/podnikani.aspx?c=A060817_114004_firmy_rady_zal

Podívejte se

Kouzlo úspěchu

Kouzlo úspěchu knihy 

VIP OSOBNOSTI TV

VIP TV

Více

KNIHY

Tanec mezi Mistry Alka Hájková

Více

Reklama

Saint Tropez cukrárna