OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Lék na cholesterol. Co je příčinou bolesti svalů?

VIPosobnosti.cz/Relax

Gingo Biloba VIP

Ilustrační foto: Pixabay.com

Očekáváním negativních účinků léků na cholesterol si způsobuje pacient sám. Tato zajímavá informace zazněla v minulých dnech na výročním sjezdu amerických kardiologů. Co ji, podle podle mediciínské studie způsobuje?

U léků na cholesterol bylo jednoznačně prokázáno, že snižují výskyt srdečních infarktů a mozkových příhod. Pacienti však často uvádějí výskyt obtíží, zejména bolesti svalů. Nyní prezentovaná velká studie SAMSON prokázala, že tento negativní účinek je způsoben negativním očekáváním ze strany pacienta a nikoliv vlastní škodlivým působením léku. 

Ve studii bylo 130 tisíc pacientů a každý byl sám sobě tzv. kontrolou. Tzn. chvíli statiny bral a chvíli ne, v náhodném pořadí. Když statiny nebral, tak buď nedostával vůbec nic nebo dostával tabletku, o které nevěděl, že žádnou účinnou látku neobsahuje (placebo). Takové uspořádání medicínské studie se považuje za nejspolehlivější (No 1 trial design). 

Ve výsledku, když pacienti nebrali nic, tak pochopitelně žádné obtíže neměli. Když dostávali tablety, tak se bolesti svalů objevily - přitom nezáleželo na tom, jestli v tabletě byla účinná látka. Nejde o to, že by si pacienti obtíže vymýšleli, skutečně je pociťují. Příčinou je očekávání negativního účinku a to je zase důsledkem informací zejména na internetu a v tisku. Správným postupem ale není například snižování dávky léku - jen nemocného utvrzuje v tom, že příčinou je samotný lék - ale spíše takovéto vysvětlení. 

Studie byla také publikována v prestižním New England Journal of Medicine a zde je odkaz na souhrnný článek (anglicky). 

Autor: MUDr. Vladimír Vinduška exkluzivně pro VIPosobnosti.cz

Spolupráce

Fantasy Travel

Himalaya Family Adventure

Kouzlo úspěchu 

 

 

VIP TV