OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Michal David: S Karlem Svobodou nás spojila hudba i osud. Něco mi ale přeci jen záviděl

19. prosinec 2018

Dnes by oslavil 80. narozeniny hitmaker Karel Svoboda. Za svůj život toho prožil více, než by člověk unesl. Jak na něj vzpomíná jeden jeho z kamarádů a skladatelů Michal David, co je kromě hudby spojilo a proč je podle Petra Koláře nenahraditelný?

Michal David s pamětní medailí věnovanou agenturou VIPosobnosti k jeho 55. narozeninám

Přesto, že oba hitmakeři skládají jiný žánr a každý z nich si našel své publikum, něco je přeci jen spojuje. Díky svému umu pozvedli kariéru některým zpěvákům do nebeských výšin. Složili hity například pro Karla Gotta. Karel Svoboda z desítek dalších například Hej-hej, baby, Vážka Zimomřivá, Včelka Mája či Lady Carneval. Michal David zase například vánoční hit Zázrak vánoční, Země vstává. Pro Moniku Absolonovou složil hit Michal David, Teď královnou jsem já. Pro Petra Koláře napsal Karel Svoboda hit Ještě, že tě lásko mám. Zpěvák na skladatele také zavzpomínal: "Karlovy skladby jsem zpíval rád , musel jsem do toho jít vždycky  naplno. Říká se ,že každý je nahraditelný ,ale Karel Svoboda byl jen jeden.-)," řekl pro VIPosobnosti.cz Petr Kolář, který z této písně vytvořil rockovou baladu.

Petr Kolář

"Karel byl a stále je můj velky vzor," vzpomíná exkluzivně pro VIPosobnosti.cz na hitmakera a ohromný profesionál Michal David. Složil desítky nezapomenutelných a velmi dobře zapamatovatelných melodií, které si lidé dodnes rádi broukají. S Karlem Svobodou je ale nepojí jen muzika: "Mám s námi krásnou vzpomínku z roku 2000, když byl u mě ještě na starém baráku. Oba jsme tehdy přišli o naše dcerky a tak jsme popíjeli a vzpomínali na ně. Já jsem mu tehdy pustil demonahrávku písne Teď královnou jsem já. On ji doposlechl a řekl mi: "Napsal jsem spoustu skvělých hitu. Ale štve me, že tento ne. Napsal jsi Michale nádhernou písen.:-). " vypráví dojatě s odstupem času i smutkem v hlase Michal David. Slova Karla Svobody se potvrdila. Davidova píseň z jeho muzikálu Kleopatra, Teď královnou jsem já, stála dlouho na prvních příčkách hitparády a muzikál patří dodnes k nejnavšťěvovanějším.

Čtěte také: https://www.viposobnosti.cz/inpage/karel-svoboda-jsem-vlk-samotar/

Pro VIPosobnosti.cz exkluzivně Michal David a Petr Kolář

Foto: archiv Michal David,  Alena Hájková