OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Na nebi zazářila Hvězda století. Patří Karlu Gottovi

29. říjen 2019/VIPosobnosti.cz/Společnost

 Karel Gott Foto: Český rozhlas

K oslavám 100. let republiky patřil i koncert na Staroměstském náměstí. Se svými hity vystoupila řada zpěváků a nechyběl Mistr Karel Gott, který si odnesl titul Hvězda století.

Největší hity století přišli zazpívat stálice české populární hudby. Na pódiu nechyběl Jan Smigmator, Helena Vondráčková, No Name, Eva Pilarová, Dasha, nebo Lucie Bílá. Na pódiu se objevil i hitmaker Karel Vágner. Posluchači Českého rozhlasu, pod jehož záštitou se koncert konal, měli možnost rozhodnout o Největším hitu, který vyhrála Marta Kubišová s písní Modlitba pro Martu.

Hvězdou století se právěm a zaslouženě stal Mistr Karel Gott, který nazpíval nejen nezpočet písní v mnoha světových jazicích, ale jako jeden z mála nás nejen v době totality perfektně reprezentoval nejen pěvecky, ale také kultivovaným vystupováním ve světě, především v německy mluvících zemích. Za doprovodu svého dvorního pianisty Pavla Větrovce zazpíval své největší hity.

Na svoji dlouholetou kariéru zpěvák zavzpomínal v České televizi u příležitosti Státního svátku: „Měl jsem štěstí na lidi, potkat ty správné lidi, kteří mě vedli k tomu být úspěšný. Ač na začátku byly velice rozporuplné názory“, řekl Gott, který si je velmi dobře vědom toho, že kvalitní textaři a skladatelé byli součástí jeho letitého úspěchu. "Tehdy nás začínalo pár, neměli jsme žádnou techniku, museli jsme předvést živě, co umíme. A buďto jsem uspěli nebo ne. Publikum bylo nekompromisní," řekl před časem pro VIPosbnosti.cz zpěvák, přezdívaný Sintra Východu.

Karel Gott v Kobylisích. Foto: Stanislav Tereba

Karel Gott je známý tím, že sleduje politiku na všech úrovních. Na dotaz moderátora České televize, která osobnost je mu historicky nejbližší odpověděl: „Jmenoval bych Antonína Švehlu, jenž byl z té pětky, které se říkalo muži 28. října. On byl jeden z těch tvůrců první československé ústavy, byl poslancem Národního shromáždění, byl ministrem vnitra. On byl ten člověk, který to vytvářel. A jeho charakter se poznal, když se jej snažili přemluvit, aby kandidoval na prezidenta, tak vlastně obětoval svoji kariéru, nechtěl být prezidentem. Právě Martin Švehla tehdy pomohl T. G. Masarykovi. Podporoval ho, aby on se stal prezidentem.“ 

V roce 1989 nebylo jasné, jakým směrem se bude dál ubírat jeho umělecká dráha. Byl nazýván normalizačním zpěvákem, který od komunistů převzal titul Zasloužilý a Národní umělec: „Byl jsem úspěšný v tom předešlém režimu, tak ti, kteří nebyli spokojeni se sebou, úspěšní lidé mě nekritizovali, jenom ti, kteří měli sami se sebou problém, se chtěli zviditelnit... A tak se tito lidé pustili do Karla Gotta, do Heleny Vondráčkové... Kdybychom dělali chyby a zpívali falešně, z protestu, možná bychom byli v té době úspěšní," zavzpomínal umělec, který ve své popularitě a úspěšnosti překonal veškeré generační hranice a u příležitosti Státního svátku získal ocenění Hvězda století.

Podle zpěváka Karla Gotta žijeme v době, kdy se máme velmi dobře. Což je podle něj dobré jak pro kreativní tvorbu tak proto, že si můžeme dopřát nejen v nákupních centrech vše, po čem toužíme. Mistrovo přání je, aby tomu bylo tak i v dalších letech.

Autor: Alena Hájková

Spolupráce

Fantasy Travel

Himalaya Family Adventure

Kouzlo úspěchu 

 

 

VIP TV