OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Naučte se delegovat, nebudete ve stresu a budete mít čas na důležité věci

VIPosobnosti.cz/Kariéra

Nemoc z povolání: Žiji podle vyučovacích hodin

Foto: Pinterest.com

Vedoucí pracovník by měl umět delegovat práci na své podřízené. Měli by je vést natolik profesionálně a diplomaticky, aby to nebyla šikana, ale spolupráce vybudovaná na důvěře. Zaměstnanci by měli umět naopak převzít zodpovědnost a pravomoc za svěřený úkol. Delegování je o důvěře vůči podřízeným. Zodpovědnost ale opět za splněné úkoly nese šéf. Jak tedy rozhodnout?

Zodpovědnost k zadanému úkolu není jednoduchá. Je potřeba pečlivě zvážit, komu daný úkol svěřit.

Pravomoc znamená jednat a přijmout rozhodnutí. Úspěšné delegování vyžaduje pravomoc na úrovni zodpovědnosti.

Odpovědnost  sebou nese umění zodpovídat se za svá rozhodnutí a zahrnuje pochvalu i kritiku.

Delegování je o efektivitě a důvěře

Bez důvěry není možná jakákoliv spolupráce. Důvěra se buduje mezi zaměstnanci, vedením firmy dlouhou dobu a ne vždy se podaří ji vybudovat. Někteří šéfové jsou již apriory nedůvěřivý, protože mají pocit, že oni zadaný úkol zvládnou nejlépe. Jiní jsou zase líní a rádi přenechají svojé práci druhým.

Pokud úkol nadřízení  delegují na své podřízené, měli by se umět vzdát vlastní pravomoci a přenechat ji zaměstnancům. Učí je tak nést zodpovědnost za vykonanou práci. 

Delegování je nejefektivnější tam, kde se dbá na osobní i pracovní rozvoj  zaměstnanců, jejich růstu, sociálního, ale i emočního, tvořivosti a lidské důstojnosti.

Delegování je o toleranci a motivaci

Vedení společností, firem by mělo pečlivě trvat na výsledcích, ne na dokonalosti. Každý má jiné pracovní návyky, postupy, které je potřeba tolerovat.

Ředitelé by měli přihlédnout ale také k tomu, zda-li se pracovník snaží, nefláká se a když mu zadaný úkol nejde, snažit se poradit a pozitivně motivovat. Pokud tak neučiní, veškerá práce, ale zodpovědnost padne opět na šéfa.

Autor: Alena Hájková

Spolupráce

Fantasy Travel

Himalaya Family Adventure

Kouzlo úspěchu 

 

 

VIP TV