OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

NE, není vždy o asertivitě, kdy ho použít?

VIPosobnosti.cz/Kariéra

Autorita

Foto: Pixabay.com

Být asertivní neznamená drzí, ale ani arogantní. Je to dovednost, jak druhému oznámit náš postoj, aniž bychom ho urazlili, a přitom sami dostáli s noblesou svého názoru a přesvědčení.

Jsou sitauace, které vyžadují odmítavý přístup. Umět říci ne, je otázkou situace, citu, ale i správného odhadu, ale sebevědomí. Pro někoho je těžké najít odvahu odmítnout. Důležitá je sociální a emoční inteligence, která nám v potřebnou chvíli napoví. Pokud máme  pocit, že jsme vtažení do dlouhého rozhovoru, který nám není příjemný, je zapotřebí zkrátit  jej na minimum a mluvit v holých větách. Tam si dokážeme hlídat slova. Pozor na manipulátory, narcisní, egocentrické a autoritativní lidi, pro ně je to hra, pro nás se může změnit v trauma.

Kdy je NE nevhodné

Pokud vedeme rozhovor, který kategorické odmítnutí nepotřebuje a není důležitý, pak je mu lépe se vyhnout.

V případě, že nesouhlasíme s naším protějškem, dejme slovou doprostřed věty, nebo na její konec. Nezní tak odmítavě jako na začátku věty.

Slovo NE je zapotřebí použít důrazně a na začátku věty v případě:

Hádky, neodbytnost druhé strany. 

Autoritativní lidi přesně znají stejně jako manipulátoři řeč těla, umí si hrát se slovíčky, jsou milí a přátelští. Velmi šikovně, nenápadně vedou rozhovor tak, abychom se stali jejich obětí.

Velké umění je odmítnout protistranu například v komunikaci s telefonickými hovory, kdy neznámá firma nabízí "zaručeně" levné a důležité produkty či služby.

Odmítnout je také o znalosti naší vlastní hodnoty, abychom se nedostali do submisivní pozice.

Čtěte také: https://www.viposobnosti.cz/inpage/asertivita-nam-pomaha-se-rozhodnout-aneb-jak-rici-jasne-ne/

Jak nahradit slovo NE

Pro ty z nás, kteří neradi říkají ne je možné použít jemnějšího výrazu, tedy například "asi ne", "neřekl bych". Někdy je ale zapotřebí být rázně asertivní, a tady se jasnému NE nevyhneme. Vždycky ale záleží na způsobu, tónu, jakým slovo NE řekneme. Důležitá je i neverbální kominiakce, která tomuto slovu dodává na důrazu a významu. Nebojte se ho tedy použít, ale vyvarujme se možnému následnému konfliktu.

Autor: Jan Čížek

Spolupráce

Fantasy Travel

Himalaya Family Adventure

Kouzlo úspěchu 

 

 

VIP TV