OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Prezident Miloš Zeman na Hradě varoval před další krizí

30. srpen 2017/Společenské události

Prezident Miloš Zeman dnes v Rudolfově galerii přijal 80 velvyslanců, kteří nás zastupují po celém světě. Kromě poděkování se jim dostalo také pokárání, aby si nehráli na tvůrce světové politiky. Během projevu prezident také varoval před další ekonomickou krizí. Mezi diplomaty byli například Hynek Kmoníček, velvyslanec v USA nebo bývalá první dáma Lívie Klausová, současná velvyslankyně na Slovensku.

Prezident Miloš Zeman

Diplomaty zaplněný Rudolfův sál očekával příchod prezidenta republiky, aby si vyslechli jeho projev. Po přivítání a poděkování za dosavadní práci velvyslanců po celém světě přišla na řadu řada vážných otázek týkající se nejen práce diplomatů, ale také dalšího vývoje ve světě. Podle Zemana se má ekonomická diplomacie projevovat tím, že pomůžou českým exportérům, aby se prosadili na zahraničních trzích." Je potřeba jejich podpory, aby případný přebytečný kapitál ze zahraničí směřoval do Česka, ale bohužel někteří velvyslanci si hrají spíše na tvůrce světové politiky. Chtěl bych upozornit, že to dokážu pochopit u velmoci. Ale u malé či střední země jako ČR to působí naprosto směšně,“ uvedl směrem k diplomatům prezident.

Mezi diplomaty usedl i Hynek Kmoníček, který letos na jaře zastupuje republiku v USA. "S panem prezidentem jsem v pravidelném kontaktu, abych ho informoval o vývoji setkání s prezidentem Trumpem", sdělil pro VIPosobnosti.cz velvyslanec. Zda se mu podaří uskutečnit setkání mezi prezidentem Zemanem a americkým protějškem Donaldem Trumpem se tedy ukáže v následujícím čase.

Velvyslanec v USA, Hynek Kmoníček

Hynek Kmoníček: Dva Češi se baví často tak, jak by se Američan bavil jen se svým psychoanalytikem

Miloš Zeman také chválil současnou ekonomickou situaci v Česku, byť podle jeho slov nemá rád pouze čtvrtletní výsledky. „Já bych apeloval na velvyslance, aby udělali maximum pro to, aby byla dobrá i v budoucnu, protože občas dostáváme signály, že opět přijde velká ekonomická krize, dokonce větší než ta v roce 2008. Tyto informace jsem obdržel japonského premiéra Šinza Abeho,“ řekl Zeman.

Velký problém je podle Zemana také migrace. Podle jeho slov rád migranty podpoří pouze v jejich zemích, ale ne u nás, protože jsou naprosto nekompatibilní s naším obyvatelstvem a kulturou. Tím zřejmě narážel na kancléřku Merkelovou, která zastává názor, že pro Německo nebylo jiné cesty, než migrantům otevřít náruč a hranice dokořán.Po oficiálním projevu následovalo soukromé setkání hlavy státu s velvyslanci.

Autor: Alena Hájková

Foto: Jiří Ovčáček, VIPosobnosti.cz