OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Rey Koranteng: Móda v nás vyvolává emoce

VIPosobnosti.cz/Rozhovory

 

Rey Korantneg, doc. Jan Měšťák/Foto: Fr. Jirásek

Moderátor hlavních zpráv TV NOVA ví, že je potřeba potlačit emoce, mít rozhled a umět pracovat s informacemi. V televizi zažil mnoho zajímavých, ale také kuriózních situací.

Jaké znalosti a vlastnosti se očekávají od moderátora hlavních zpráv?

Záleží na tom, jaký pořad moderuje. Samozřejmě by měl mít kvalitní obecný přehled, musí mít bohatou slovní zásobu a měl by umět správně používat řeč. Také musí být disciplinovaný, zachovat si rozvahu a potlačit emoce. A je vhodné, aby se uměl chovat v jakékoliv společnosti. To ale platí nejen o moderátorech.

Čím je profese moderátora zpráv zajímavá?

Pokud se budeme bavit o zpravodajství, tak je jistě zajímavá práce s informacemi. Snažíte se získat jich co nejvíce, co nejrychleji, je to život v neustálé změně a pohybu. Každý den je jiný a neopakovatelný. Práce v televizi s sebou navíc přináší skutečnost, že vás lidé poznávají. To na vás klade především vyšší nároky, ale zároveň vám to otevírá dveře do jejich srdcí i soukromí. Jsou k vám většinou vstřícnější, ale také přísnější.

V čem spočívá vaše profesionalita?

To nechci hodnotit. Za sebe říkám, že se neustále rozvíjím, hledám nové způsoby a pořád se učím. Myslím, že jsem kliďas a jsem disciplinovaný.

Jak dlouho jste již moderátorem TV NOVA a co vše jste se za ta léta naučil?

V televizi Nova pracuji od jejího začátku, tzn. od roku 1994. Nejprve jsem moderoval zprávy o počasí a od roku 1999 Televizní noviny. Naučil jsem se téměř všechno o různých profesích v médiích. Vím, jak média fungují, jak se daná média chovají a co od nich lze očekávat. Navíc jsem měl to štěstí, že jsem mohl nahlédnout i do jiných částí společnosti, které bych bez práce v televizi nikdy neobjevil.

Martin Hašek s manželkou a Rey Koranteng na VIP osobnosti Tenis cup

Čeho je potřeba se v přímém přenosu vyvarovat?

Zmatku.

Znáte texty zpaměti, nebo používáte čtecí zařízení?

Protože si je neustále píšeme, přepisujeme a upravujeme, tak je více méně znám z paměti. Ne doslovně, ale každé studio jsem schopný převyprávět z paměti. Obsah zpráv a reportáží jde mimo moderátory, podoba studií a jejich obsah je ve velké míře naše pole působnosti.

Jak probíhají přípravy na zprávy?

To je dlouhý proces, který vlastně nikdy nekončí. Zpravodajská pozornost je nepřetržitá. Pro moderátory začíná pracovní den ve 13. hodin poradou s týmem, který ten den zprávy připravuje. Je to ten tým, který už od rána připravuje podobu večerní relace. Pak už si přebíráme zprávy od reportérů, píšeme studia, já si k tomu neustále probírám ostatní média a agentury, abych postihl co nejvíce informací. Pak přichází samotné vysílání. Někdy máte i tzv. rychlé zprávy, které trvají cca 1 minutu, ale i na ty se musíte připravit. Je toho hodně a všechno by se sem ani nevešlo. Samozřejmě mluvím jen o Televizních novinách. My však ještě máme celou řadu jiných povinností k televizi, např. natáčení magazínu Víkend, různých upoutávek apod.

Musíte říkat i smutné věci, jaké jsou vaše pocity?

Pocity jsou různé. Já osobně nemám rád zprávy, ve kterých jsou oběťmi děti. Snáším je hůř než kterékoliv jiné. Párkrát už jsem také oznamoval smrt mých kamarádů. To je také těžké.

Je to přímý přenos, co když se vloudí chyba vaše nebo šotek jiného záběru?

Toto riziko je zároveň kořením vysílání. Pak platí jediné – klid.

Jak se vám líbí váš nový outfit, tedy bez saka?

Já módu moc neřeším. Je tady tým lidí, který je zodpovědný za to, co mám na sobě a tím to pro mě končí. Já si opravdu obleču to, co mi připraví. Chápu, že móda vyvolává emoce, tak to má být, ale já s tím opravdu problém nemám.

Vzpomínáte si na nějakou kuriózní situaci?

Těch by byla celá řada, o tom televizní život je. Pro mě byla nejkurióznější ta, kdy jsme odvysílali reportáž o firmě, ve které pracuje moje manželka. Ta reportáž byla zajímavá a v pořádku, divák jistě nic nepoznal, ale já to musel doma týden poslouchat.

 Alena Hájková VIPosobnosti.cz/https://www.dama.cz/clanek/rey-koranteng-modu-moc-neresim

Foto: Fr. Jirásek pro VIPosobnosti.cz

Spolupráce

Fantasy Travel

Himalaya Family Adventure

Kouzlo úspěchu 

 

 

VIP TV