OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Stůjte tak, aby druzí nemuseli před vámi ustupovat

VIPosobnosti.cz/Etiketa

zapach dech

Foto: Pinterest.com

Určitě se vám již stalo, že člověk, se kterými jste si povídali stál buď tak blízko u vás, že jste museli nenápadně ustupovat nebo naopak tak daleko, že jste museli zaostřit zrak, abyste viděli, s kým si vlastně mluvíte. Příjemný ale asi není ani jeden způsob konverzace. Příjemný není ani osobní zápach.

Pro každý druh setkání, ale i debaty, je určena jiná osobní zóna, tedy vzdálernost mezi dvěma hovořícími lidmi, kterou je potřeba dodržovat, aby vzájemný rozhovor byl příjemný oběma stranám. 

Každému z nás vyhovuje jiná vzdálenost,. V sobě máme  určené určité hranice, vzdálenost, za kterou druhé nepustíme. To poznáme nejlépe, když vidíme, že druhá strana ustupuje zpět. V tu chvíli nám musí být jasné, že náš kontakt s ním je příliš úzký a my jsme mu narušili osobní zónu.

Samozřejmě, že  ve výtahu nelze takovýto odstup dodržovat.  Často je nám to nepříjemné, hlavně u lidí, kteří nedodržují osobní hygienu nebo si rádi držíme odstup od druhých i v běžném životě. Při  společenském pozdravu dodržujeme větší vzdálenost než při intimnějším pozdravu, kdy stojíme v těsné blízkosti zdraveného. Líbat na tvář nebo na rty se můžeme pouze s člověkem, kterého známe důvěrněji, a kde víme, že neriskujeme žádný trapas. Dodržování osobní zóny je důležité i když sedíme u pracovních stolů, na obědě nebo na večeři. Delší vzdálenost udržujeme od ostatních v případě, že hovoříme k více lidem, na zasedání, v sále, kde jsme se stali řečníky apod.

Jiný kraj, jiný mrav

Protože dnes již velmi často cestujeme i do zemí, kde jsou jiné mravy, jiné rituály, měli bychom mít na paměti, že je vhodné dodržovat a přizpůsobit se místním zvyklostem. To svědčí nejen o našem dobrém společenském vystupování, ale dáváme tímto také najevo, jak si vážíme druhých. U nás se běžně dodržuje vzdálenost cca 70-100 cm, zatímco například v arabských nebo asijských  zemích je daleko těsnější. Pravidla v těchto zemích jsou daná náboženstvím a my bychom je měly  respektovat.

Je zajímavé, že právě Češi patří mezi ty, kteří si velmi zřídka dodržují odstup. V západní Evropě si lidi udržují od druhých nejen distance, ale také jsou méně přátelští.

Osobní zóny

  • Intimní - tam si pouštíme nejbližší
  • Osobní -   pro přátelé, kamarády
  • Společenské - pracovní, obchodní jednání, společenské setkání
  • Veřejné -  zasedání, proslov k většímu množství lidí

Nepříjemný může být lidem i náš zápach úst, potu, proto je vhodné tomu předejít respirantem nebo žvýkačkou. I když se chráníme, je lepší mít tyto nedostatky na paměti, a proto raději dodržujme od druhých určitý odstup, vzdálenost. Lidé to většinou napřímo neřeknou, ale stát se terčem posměchu a úšklebků za zády je zbytečné.

Autor: Jan Čížek

Doporučujeme