OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Taj Mahal extravagantní stavba z polodrahokamu

VIPosobnosti.cz/Kultura

Taj Mahal/Foto: Pixabay.com

Symbol Indie Taj Mahal navštíví ročně miliony návštěvníků z celého světa. Čím přitahuje po celá staletí a proč je tato monumentální stavba výjimečná? Navštivte sedmý div světa.

Tádž Mahal, nejextravagantnější památník lásky, turistický symbol Indie, bílá krajka z mramoru se stěnami s ornamenty z tisíců polodrahokamů. Nádherné impozantní mauzoleum s vysokými minarety, které dal postavit mughalský císař Shah Jahan (Šáhdžáhán) na památku své druhé ženy Mumtaz Mahal, která zemřela při porodu v roce 1631. Stavba palácové hrobky byla zahájena v tomtéž roce a dokončena byla po 22 letech v roce 1653.

Pokud by nějaká stavba měla být symbolem celé země, tak pro Indii by tímto symbolem byl zajisté Tádž Mahal. Je vrcholným dílem mughalské architektury, jež nechal postavit císař Šáhdžahán. Není to chrám, ale hrobka Šáhdžahánovy nejmilovanější manželky Mumtáz Mahal, kterou tak miloval, že se od ní nemohl ani na chvíli odloučit a bral ji všude s sebou. Stavba připomínající nesmrtelnou lásku začala r. 1631 a dokončena byla za více než 20 let. Na stavbě, která zruinovala státní pokladnu, se podílelo 20 000 osob. Specialisté navrhující stavbu nebyli jen z Indie, ale i z Evropy a z íránského Šírázu. Původně si chtěl Šáhdžahán postavit pro sebe černý Tádž na druhé straně řeky Jamuny, ale k tomu se mu již nedostalo času. Jeho syn Aurangzéb se chopil vlády, otce zavřel v Jasmínové věži ágerské pevnosti, odkud mohl pozorovat Tádž.

Tádž Mahal stojí na vyvýšené mramorové plošině. Je postaven z bílého mramoru, vykládaného polodrahokamy technikou pietra dura. Na každé jeho straně je vztyčen minaret. Nikdy nesloužily k svolávání k modlitbě, ale byly postaveny pouze pro umocnění dokonale symetrického tvaru. Pod centrální kopulí se nachází mramorové náhrobky Šáhdžahána a Mumtáz Mahal, ale jejich hrobky jsou v podzemí. Do zahrad Tádž Mahalu se vstupuje mohutnou branou z červeného pískovce. Síť vodních kanálků, v nichž se odráží, ještě umocňuje jeho symetrickou dokonalost.

Zdroj: hedvabnastezka.cz

Spolupráce

Fantasy Travel

Himalaya Family Adventure

Kouzlo úspěchu 

 

 

VIP TV