OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Ušmudlaným tričkem šéfa banky neoslníte

VIPosobnosti.cz/Kariéra
dress code
Foto: Pintarest.com

O úspěchu při pohovorech a později v zaměstnání rozhoduje i to, jak se člověk obléká. Vhodně zvolený oděv může přispět i ke zdaru obchodního jednání. Vyhněte se proto zbytečným chybám i zbytečně trapným situacím. A hned se budete cítit lépe. Záleží na firemní kultuře

Víte, co si obléknout na první pracovní pohovor v bance? Bude nutná kravata a bílá košile? Je správně vzít si sako a kalhoty černé, nebo snad tmavě modré? A nestačily by třeba jenom džíny a tričko?

Samozřejmě, že správnou volnou je oblek s košilí a kravatou a klasickými šněrovacími botami. Než si vyberete oblečení na pohovor a později i do práce, je dobré zjistit si, jakou firemní kulturu dodržuje společnost, kam míříte. Záleží také na tom, na jakou pozici a do jakého oboru se hlásíte, a důležité je i to, s jakými klienty se ve své pozici budete setkávat.

Není nutné chodit v obleku na pohovor, pokud se chcete stát třeba počítačovým technikem, naopak oblečení vhodné spíše pro volný čas by vám mohlo ublížit v právnické kanceláři.

Obecně lze říci, že v technologických profesích, jakými jsou třeba architekt-projektant, počítačový expert, se oblek a kravata nevyžadují. Někdy však i firma, v níž jde především o kreativitu a nosí se tam spíše neformální oblečení, vysílá zaměstnance na jednání třeba s bankami nebo právníky.

Lze očekávat, že druhá strana bude volit klasické oblečení a hrozilo by, že nebude neformálně oblečeného člověka považovat za rovnocenného partnera.

Svým outfitem můžete vyjádřit individualitu, avšak v rámci firemních pravidel. Platí, že čím výše je člověk postavený, tím více je svázán zákonitostmi formálního vzhledu.

V praxi to znamená, že třeba lidé na vyšších pozicích volí tmavší oblek nebo kostým a doplňují je světlejší košilí nebo halenkou. Na nejvyšších pozicích by to měla být pro muže zásadně bílá košile s tmavým oblekem. Ženy mohou volit i velmi světlé barvy.

Co se hodí pro ženy?

Ženy na manažerských pozicích by měly volit kostým, ať už kalhotový, nebo sukni, a halenku. Naopak by měly zapomenout na hluboký výstřih. Punčocháče už dnes nejsou nutností i v největších vedrech. Vhodné jsou uzavřené boty.

Naopak není dobré přijít v šatech na ramínkách, bokových kalhotách s krátkým tričkem nebo v tílku odhalujícím ramena. Rovněž úprava vlasů, nehtů, vůně, ale i líčení je součástí upraveného vzhledu. Zajímá vás víc? Podívejte se na kouzlouspechu.cz
Na pohovor je dobré zvolit vlasy učesané do pevnějšího účesu, pokud jsou delší. Nehty by neměly být příliš dlouhé a nalakované sytou barvou. Parfém by měl mít decentní vůni a stíny nebo růž na tváři by měly mít jemnější barvy.

Co se hodí pro muže?

U mužů se očekává rozhodně sako, které hraje i psychologickou roli – je určitou ochrannou slupkou a člověk se necítí tak zranitelný jako v košili. Je zajímavé, že zvláště košile s krátkým rukávem člověka obnažuje a může ho to znejistit.

Vždy záleží na tom, na jakou pozici se hlásíme. Například člověk, který míří na nižší pozici může mít i sako neformální nebo bundičku s polokošilí nebo tričkem (jde-li žádat muž o místo řidiče kamionu, určitě nevyrazí v obleku) doplněné jinými kalhotami.

I doplňky, jakými jsou pásek, hodinky, ale i parfém, jsou velmi důležitým prvkem, dotvářejí celkový vzhled a osobnost. Pásek u kalhot by měl barevně ladit s botami. Místo obleku a kravaty je možné obléknout i slušivý svetr.

V některých firmách, jako jsou třeba reklamní agentury, je možné pracovat ve svetru a džínách, ale na pohovor se toto oblečení moc nehodí ani do takovéto firmy.

Také tady je potřeba sladit oblečení s gesty a komunikací úměrnou jeho věku a postavení.

Spolupráce

Fantasy Travel

Himalaya Family Adventure

Kouzlo úspěchu 

 

 

VIP TV