OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Ušmudlaným tričkem šéfa banky neoslníte

VIPosobnosti.cz/Společenské vystupování
dress code

O úspěchu při pohovorech a později v zaměstnání rozhoduje i to, jak se člověk obléká. Vhodně zvolený oděv může přispět i ke zdaru obchodního jednání. Vyhněte se proto zbytečným chybám i zbytečně trapným situacím. A hned se budete cítit lépe. Záleží na firemní kultuře

 

Víte, co si obléknout na první pracovní pohovor v bance? Bude nutná kravata a bílá košile? Je správně vzít si sako a kalhoty černé, nebo snad tmavě modré? A nestačily by třeba jenom džíny a tričko?

Samozřejmě, že správnou volnou je oblek s košilí a kravatou a klasickými šněrovacími botami.


Než si vyberete oblečení na pohovor a později i do práce, je dobré zjistit si, jakou firemní kulturu dodržuje společnost, kam míříte. Záleží také na tom, na jakou pozici a do jakého oboru se hlásíte, a důležité je i to, s jakými klienty se ve své pozici budete setkávat.

Není nutné chodit v obleku na pohovor, pokud se chcete stát třeba počítačovým technikem, naopak oblečení vhodné spíše pro volný čas by vám mohlo ublížit v právnické kanceláři.

Obecně lze říci, že v technologických profesích, jakými jsou třeba architekt-projektant, počítačový expert, se oblek a kravata nevyžadují. Někdy však i firma, v níž jde především o kreativitu a nosí se tam spíše neformální oblečení, vysílá zaměstnance na jednání třeba s bankami nebo právníky.

Lze očekávat, že druhá strana bude volit klasické oblečení a hrozilo by, že nebude neformálně oblečeného člověka považovat za rovnocenného partnera.

Svým outfitem můžete vyjádřit individualitu, avšak v rámci firemních pravidel. Platí, že čím výše je člověk postavený, tím více je svázán zákonitostmi formálního vzhledu.

V praxi to znamená, že třeba lidé na vyšších pozicích volí tmavší oblek nebo kostým a doplňují je světlejší košilí nebo halenkou. Na nejvyšších pozicích by to měla být pro muže zásadně bílá košile s tmavým oblekem. Ženy mohou volit i velmi světlé barvy.

Co se hodí pro ženy?


Ženy na manažerských pozicích by měly volit kostým, ať už kalhotový, nebo sukni, a halenku. Naopak by měly zapomenout na hluboký výstřih. Punčocháče už dnes nejsou nutností i v největších vedrech. Vhodné jsou uzavřené boty.

Naopak není dobré přijít v šatech na ramínkách, bokových kalhotách s krátkým tričkem nebo v tílku odhalujícím ramena. Rovněž úprava vlasů, nehtů, vůně, ale i líčení je součástí upraveného vzhledu.

Na pohovor je dobré zvolit vlasy učesané do pevnějšího účesu, pokud jsou delší. Nehty by neměly být příliš dlouhé a nalakované sytou barvou. Parfém by měl mít decentní vůni a stíny nebo růž na tváři by měly mít jemnější barvy.

Co se hodí pro muže?


U mužů se očekává rozhodně sako, které hraje i psychologickou roli – je určitou ochrannou slupkou a člověk se necítí tak zranitelný jako v košili. Je zajímavé, že zvláště košile s krátkým rukávem člověka obnažuje a může ho to znejistit.

Vždy záleží na tom, na jakou pozici se hlásíme. Například člověk, který míří na nižší pozici může mít i sako neformální nebo bundičku s polokošilí nebo tričkem (jde-li žádat muž o místo řidiče kamionu, určitě nevyrazí v obleku) doplněné jinými kalhotami.

I doplňky, jakými jsou pásek, hodinky, ale i parfém, jsou velmi důležitým prvkem, dotvářejí celkový vzhled a osobnost. Pásek u kalhot by měl barevně ladit s botami. Místo obleku a kravaty je možné obléknout i slušivý svetr.

V některých firmách, jako jsou třeba reklamní agentury, je možné pracovat ve svetru a džínách, ale na pohovor se toto oblečení moc nehodí ani do takovéto firmy.

Také tady je potřeba sladit oblečení s gesty a komunikací úměrnou jeho věku a postavení.

Zajímá vás víc? Podívejte se na kouzlouspechu.cz

Autor: Alena Hájková

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/usmudlanym-trickem-sefa-banky-neoslnite-ffj-/domaci.aspx?c=A060426_215437_absolventi_klu

Reklama


Tanec mezi Mistry


Kouzlo úspěchu

 

 

  

 

VIP TV