OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Ušmudlaným tričkem šéfa banky neoslníte

VIPosobnosti.cz
O úspěchu při pohovorech a později v zaměstnání rozhoduje i to, jak se člověk obléká. Vhodně zvolený oděv může přispět i ke zdaru obchodního jednání. Vyhněte se proto zbytečným chybám, můžete se tak vyhnout i zbytečně trapným situacím. A budete se cítit lépe.

David Veselý předem přemýšlel nad tím, co si obléknout na první pracovní pohovor v bance. Bude nutná kravata a bílá košile? Má si vzít sako a kalhoty černé, nebo snad tmavě modré? Stačily by džíny a tričko?

Nakonec se přece jen rozhodl pro oblek s košilí a kravatou a klasickými šněrovacími botami. Když během pohovoru viděl, jak jsou oblečení zaměstnanci banky, pochopil, že se rozhodl správně.

Je důležité dobře odhadnout oblečení, vyhnete se trapasům. Ilustrační foto 

Záleží na firemní kultuře
Než si vyberete oblečení na pohovor a později i do práce, je dobré zjistit si, jakou firemní kulturu dodržuje společnost, kam míříte. Záleží také na tom, na jakou pozici a do jakého oboru se hlásíte, a důležité je i to, s jakými klienty se ve své pozici budete setkávat.

Není nutné chodit v obleku na pohovor, pokud se chcete stát třeba počítačovým technikem, naopak oblečení vhodné spíše pro volný čas by vám mohlo ublížit v právnické kanceláři.

"Na pohovor do firmy jsem přišel v obleku, protože si myslím, že při důležitých jednáních je oblek samozřejmostí," shrnuje své osobní zkušenosti Radek Červený ze softwarové společnosti DataLite.

Obecně lze říci, že v technologických profesích, jakými jsou třeba architekt-projektant, počítačový expert, se oblek a kravata nevyžadují. Někdy však i firma, v níž jde především o kreativitu a nosí se tam spíše neformální oblečení, vysílá zaměstnance na jednání třeba s bankami nebo právníky.

Lze očekávat, že druhá strana bude volit klasické oblečení a hrozilo by, že nebude neformálně oblečeného člověka považovat za rovnocenného partnera.

Oblečením můžete vyjádřit svou individualitu, avšak v rámci firemních pravidel. "Platí, že čím výše je člověk postavený, tím více je svázán zákonitostmi formálního vzhledu," říká konzultantka Hana Vydrová z agentury Topstyle.

V praxi to znamená, že třeba lidé na vyšších pozicích volí tmavší oblek nebo kostým a doplňují je světlejší košilí nebo halenkou. Na nejvyšších pozicích by to měla být pro muže zásadně bílá košile s tmavým oblekem. Ženy mohou volit i velmi světlé barvy.

Co se hodí pro ženy
Ženy na manažerských pozicích by měly volit kostým, ať už kalhotový, nebo sukni, a halenku. Naopak by měly zapomenout na hluboký výstřih. Punčocháče jsou nutností i v největších vedrech. Vhodné jsou uzavřené boty. Naopak není dobré přijít v šatech na ramínkách, bokových kalhotách s krátkým tričkem nebo v tílku odhalujícím ramena. Rovněž úprava vlasů, nehtů, vůně, ale i líčení je součástí upraveného vzhledu.
„Na pohovor je dobré zvolit vlasy učesané do pevnějšího účesu, pokud jsou delší,“ radí Hana Vydrová. Nehty by neměly být příliš dlouhé a nalakované sytou barvou. Parfém by měl mít decentní vůni a stíny nebo růž na tváři by měly mít jemnější barvy.

Co se hodí pro muže?
U mužů se očekává rozhodně sako, které hraje i psychologickou roli -je určitou ochrannou slupkou a člověk se necítí tak zranitelný jako v košili. Obzvláště košile s krátkým rukávem člověka hodně obnažuje a může ho to znejistit.

Bude-li to člověk s nižšími ambicemi, může mít i sako neformální nebo bundičku s polokošilí nebo tričkem (jde-li žádat muž o místo řidiče kamionu, určitě nevyrazí v obleku) doplněné jinými kalhotami.

I doplňky, jakými jsou pásek, hodinky, ale i parfém, jsou velmi důležitým prvkem, dotvářejí celkový vzhled a osobnost. Pásek u kalhot by měl barevně ladit s botami. Místo obleku a kravaty je možné si vzít slušivý svetr.

V některých firmách, jako jsou třeba reklamní agentury, je možné pracovat ve svetru a džínách, ale na pohovor se toto oblečení moc nehodí ani do takovéto firmy. Člověk by měl umět sladit oblečení s gesty a komunikací úměrnou jeho věku a postavení.

Autor: Alena Hájková

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/usmudlanym-trickem-sefa-banky-neoslnite-ffj-/domaci.aspx?c=A060426_215437_absolventi_klu