OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Víte, jak správně oslovit? Používejte vždy titul nejvyšší

VIPosobnosti.cz/Kariéra a etiketa

              Foto: Pixabay.com

Dnes se často diskutuje o tom, zda použít titul ať už ve formě písemné nebo při  oslovování. U nás je zatím většinou zvykem titulovat, což je to dáno naší historií, z dob Rakouska- Uherska. 

V případě, že váháme, jak dotyčného oslovovat, vyčkáme, jak se nám představí on sám nebo nahlédneme na vizitku či visačku. U lékařů nebo právníku se také používá titulu jako běžné oslovení místo jména: „Pane doktore“, což je pro nás v případě, že neznáme jméno jednodušší.   Představí-li se nám někdo titulem, hodností, dává nám tím najevo, že si přeje, abychom ho  takto oslovovali.  Pokud má dotyčný více  titulů, před jménem i za jménem, používáme ať už ve formě písemné nebo při osobním setkání pouze ten nejvýznamnějším. Tedy: „ Pane docente Nováku“, nebo“ Pane předsedo správní rady…“ Ani  tady nezapomínáme skloňovat. Je-li  například Jan Pirk lékař, docent i profesor  zároveň, oslovujeme jej titulem nejvýznamějším, tedy pane docente.

Rozlišujeme tituly akademické – magistr-Mgr., inženýr-Ing.,doktor-lékař- MuDr. nebo MVDr., doktor práv-JUDr, atd., tituly vědecko-pedagogické-profesor, docent nebo společenské :pane podnikateli, pane předsedo, pane premiére nebo pane ministře. V pracovním styku uvádíme vždy funkci: ředitel, velvyslanec. Pokud je ředitel  vystudovaný právník nebo lékař, uvádíme vždy pouze ředitel.

V umělecké branži se často používá titulování: Mistr. Při uvítání můžeme uvést: „Přichází mistr Karel Gott“, při oslovení uvádíme většinou pouze Mistře.

Autor: Alka Hájková

Doporučujeme