OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Vydejte se do Hallstattu. Najdete v něm nejen schody staré 3000 let

10. prosinec 2018

Ne nadarmo se říká "Sůl nad zlato". Proč tomu tak je se můžete přesvědčit během návštěvy úchvatného městečka v rakouském Hallstattu.

Foto: Duha nad Hallstattem

Foto: Cukrárna Zauchen v Bad Ischl

Toto rakouské městečko leží v Solné komoře v Rakousku. Celá oblast je protkaná nádhernými jezery a vůni soli, proto se do tohoto místa celá staletí sjíždí lidé, aby je toto "zlato" vyléčilo. Hallstatt leži přímo u jezera, je maličký a proto jeho úzké uličky a romantické domečky působí již na první pohled idylicky. Projít se tudy, nasát atmosféru, zastavit se v některém z krámků nabízející typické suvenýry stojí za návštěvu celoročně. Navštívit můžete místní muzeum či doly. Do Hallstattu vede jediná silnice, kterou ještě před lety nahradila lodní doprava a úzká horská stezka. Kolem dokola městečko obepínají dachsteinské horské masivy, což dotváří neuvěřitelné krásný kolorit. Hned vedle Hallstattu leží vesnice Obertraun, kde je možné se ubytovat a odtud vyrazit do Krippensteinu a ojedinělé vyhlídce v Alpách k vyhlídce "5fingers". Samotný Dachstein nabízí nepřeberné množství zábavy, od pěší turistiky po kilometry upravených sjezdovek. Pokud si chcete užít jedinečnou romantiku, vydejte se z nádraží vlakem jednu stanici do Hallstattu. Odtutd vás odveze loď přímo do tohoto malebného městečka.

Foto: Vlak spojující Obertraun s Hallstattem

Foto: Předhůří Dechstein

Najdtete zde jak pohřebiště, tak důlní štoly, které patří k nejstarším na světě. Vede k nim pěšina i lanovka. Od 13. století tu stojí také  Rudolfova věž, ze které je nejen úžasný výhled na Dachsteinské hory, ale také do údolí. je tady i  restaurace, kde můžete posedět. Odtud vás průvodce dovede do jeskyň, kde si můžete prohlédnout skvostné stropy, nářadí, se kterým se těžila sůl, dozvíte se, jak byly vyrobeny dřevěné schody staré 3000 let nebo se svezete po skluzace do dalších tajuplných prostor. Při vstupu dostanete speciální oděv, který vás chrání od soli. Samotný výklad, jak vznikly Alpy, jak se v nich začala ukládat sůl a způsob těžby, který se po staletí měnil, je sám o sobě fascinující. Průvodkyně jej vypráví v anglickém a německém jazyce.

Foto: 3000 let staré dřevěné schody

Foto: Rudolfova věž

Asi dvacet kolometrů od Hallstattu leží proslulé lázně Bad Ischl. Toto městečko si vybral sám císař František Josef jako své výletní sídlo. Také zde se již v prehistorických dobách těžila sůl, proto by byl hřích se nevykoupat v termálních lázních Salzkammergut Therme a nenechat se hýčkat v bublinkách, nebo léčivé slané vodě. Během procházky si nenechte ujít nejslavnější cukrárnu Zauber, jejíž historie se píše již do roku 1832, kde si můžete vychutnat opravdové cukrářské skvosty. Za návštěvu stojí také vila France Lehára nebo Císařská vila, která byla výletním sídlem Habsburků. 

Foto: Termální lázně v Bad Ischl

Foto: Adventní procházka městem Bad Ischl

Ať už se vydáte na jakýkoliv výlet, prohlídku, určitě ve vás tato oblast Solné komory zanechá silný dojem.

Autor a foto: red.VIPosobnosti.cz, všechna práva vyhrazena