OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Vzory nám dnes vymizely, říká spisovatelka Alka Hájková 

19. června 2020/Viposobnosti.cz/Rozhovory

IMG_5435.jpg

Křest knihy Tanec mezi Mistry/Foto: Petr Brodecký

V dubnu roku 1965 přistálo se mnou, ročním batoletem a mými rodiči letadlo z Nového Dillí na ruzyňském letišti. Pro ně to byl návrat domů po čtyřech letech, pro mě nový domov a rodina. Jejich diplomatická mise byla pro tuto chvíli naplněna a můj nový život začínal u „kulaťáku“ na Praze 6 v ulici, kde dnes stojí hotel Diplomat. Tak začíná život Alky Hájek v tehdejším Československu, jako i její kniha Tanec mezi mistry.

Známe se poměrně dlouhou a naše světy se protínají v malých podmnožinách společnosti, proto za sebe bych se asi ani neptal a znal odpověď na otázku. Ovšem ač je obligátní, tak ji položit musím: Co vás přimělo k napsání knihy Tanec mezi Mistry?

Asi krásné vzpomínky. Myslím, že pohybovat se mezi lidmi v neobyčejném světě, je zajímavé. Většina lidí vidí už "jen" výsledek. Mě naopak zajímalo co se děje "za oponou“. Našla jsem v tomto světě mnoho zajímavých lidí, kteří mě obohatili, s některými z nich jdu životem dál, což je milé.

Popisujete také, jak jste se jako pravá Indka dostala do Česka. A ne ledajaká, snad princezna, ale na to neodpovídejte. To si čtenáři přečtou ve Vaší knize. Vaši čeští rodiče, diplomaté si vás adoptovali a přivezli do Československa. Jak na ně dnes vzpomínáte?

Určité máte pravdu. Jen bych dodala, že pravými Mistry pro mě byli nejvíce oni. Právě proto. Nebylo a dodnes není jednoduché adoptovat si dítě odkudkoliv, jakékoliv. Já mám dnes dva dospělé kluky, a přesto, že jsou vlastní, nikdy dopředu nevíte, s čím se budete potýkat. Já jsem nějaké náznaky netolerance a určité jinakosti  v dětství zaznamenala, oni už ne.

Měla jste se svými syny někdy problémy?

Naštěstí ne. Od svých rodičů jsem si přinesla nějaké zvyky, pravidla, hodnoty, které předávám dál stejně jako manžel. Stejně jako já, i oni žijí v kompaktní rodině a velmi dobře ví, že naše zázemí je pro ně vždycky otevřené. Nedostali víc, než bylo potřeba, ale pocit, že se můžou na nás spolehnout, přijít s problémy, cokoliv probrat je podle mě pro jejich vývoj a psychiku velmi důležitý. Děti jsou jako opičky. Nepotřebují mentorování, ale příklad a vzor. Proto mě mrzím, že nám dnes nějak vymizely.

Ano, píšete, že pro vás jím byl Karel Gott. V čem?

Kromě mých rodičů to byl on. To je fakt. Jak rodiče, tak Karel měli v sobě noblesu, pracovitost, úctu k hodnotám, lidem, a to i ve chvílích, kdy se jim nedařilo. Kam, jak a proč mě zavál osud nejen ke Karlovi, ale mnoha dalším zajímavým lidem, jak vnímám svýma indickýma očima vše, co mě v životě potkalo, popisuji ve své knize Tanec mezi Mistry.  

Vy jste stihla před šířením paniky z nového koronaviru křest knihy. Máte radost?

Ano i ne. Radost mám, že se povedl. Přišla spousta milých a známých tváří, například psychiatr Honza Cimický, Karel Voříšek, plastický chirurg Libor Kment, jeho kolega Honza Měšťák, který byl stejně jako Vašek Vydra kmotrem.

Dojemný byl i mini koncert, na kterém zahrál Pavel Větrovec klavírista právě Karla Gotta, Felix Slováček a zazpíval Bohuš Matuš. Milý a vtipný byl i Honza Čenský, který jako vždy s elegancí sobě vlastní křtem provedl.

A co mě mrzelo? Že pár dní po křtu se knihkupectví uzavřela a s nimi na chvíli i dostupnost prodeje této knihy. Ale doufám, že si ke čtenářům ještě cestu najde.

Zdroj: Vlasteneckénoviny.cz

Spolupráce

Fantasy Travel

Himalaya Family Adventure

Kouzlo úspěchu 

 

 

VIP TV