OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Záchrana pacienta v sanitce nespočívá pouze v podání léků, ale také v komunikaci

Autor: Alka Hájková, 5.3.2014, VIPosobnosti.eu

EXKLUZIVNĚ PRO VIPOSOBNOSTI.EU

Vyjíždět pravidelně jako záchranář sanitkou k pacientovi vyžaduje obsáhlé znalosti v oboru psychologie a zdravotnictví. Pro to, jak správně jednat s nemocným, či zraněným člověkem je zapotřebí trpělivosti, empatie, ale také rozhodnosti a stáleho sebezdokonalování. Poděkování nabíjí na dlouho dopředu, říká v následujícím rozhovoruzáchranář pražské záchranky, Matěj Hříbal .

Jaké vlastnosti by měl mít člověk, který vykonává vaši profesi?

Myslím, že hlavní vlastnost, kterou tato práce vyžaduje je rozhodnost. Někdy prostě není  na co čekat, je nutné, aby záchranář věděl, co by měl udělat a ve chvilce se správně rozhodnul. Nemalou část v jednání s pacientem, či také s těmi, kteří se z jakéhokoliv důvodu záchrané akce zúčastňují, hraje empatie. Nesmí být ale nijak přemrštěná, říkejme tomu "střízlivá empatie". Neříkám, že je špatně vcítit se do druhých, ale pokud to záchranář přežene, za velmi krátkou dobu ho to samotného zničí.

Jak tedy snášíte "bolest" druhých?

V každém případě je to rozdílné. Jinak je to u mladých jinak u starých lidí, vždy se snažím vcítit se do pacienta a co nejvíce mu od bolesti ulevit. Záchrana a pomoc nespočívá pouze v podání léků, ale také v komunikaci. A ta je někdy více, než ty nejlepší léky. Opravdu to člověka nesmírně nabíjí, když vidíte, že to co jste dokázali, pacientovi pomohlo.

A jaké odborné znalosti jsou pro tuto profesi důležité?

Co se týče studia, po maturitě máte různé možnosti. Můžete studovat vyšší odbornou nebo vysokou školu. Záchranář z vás může být DiS., Bc. nebo i Mgr. Jedna věc je studium a druhá jsou zkušenosti, které záchranář načerpá ale až léty praxe. V medicíně se člověk musí stále vzdělávat, takže účast na různých odborných konferencích a kurzech je nutná.

Jak dlouho vydrží člověk dělat vaši profesi a proč se do záchranky lékaři nehrnou?

V našich řadách jsou lidé, kteří v 18ti letech nastoupili k záchrance a jsou tu do dnes. Tedy někdy desítky let. Takže to pouze závisí na střízlivém přístupu k práci a hlavně na možnosti mít si kde odpočinout. Každý musíme mít vedle práce něco nebo někoho, s kým se může  odreagovat. Někdo se věnuje sportu, jiný má druhou práci úplně v jiném odvětví, každý to řešíme po svém.

Co se týče lékařů, tak to je spíš otázka na ně. Můj názor je, že pro nezkušené mladé lékaře je záchranka riziko. V jedné chvíli jste na ulici sám, musíte se rozhodnout, nemáte za sebou laboratoř, žádné moderní zobrazovací prostředky ani staršího kolegu, který Vám přijde na pomoc. Proto se jim k nám nechce.

Když srovnáte vybavení sanitek dříve a dnes, v čem dnešní technologie pomáhá nejvíc?

Obecně řečeno, je to nesrovnatelné. Před lety k vám přijela "1203ka", ze které vyběhli muži v bílých pláštích, naložili nemocného a uháněli  směr nemocnice. Dnes přijede prakticky mobilní jednotka intenzivní péče, napěchovaná přístroji pro záchranu lidského života.

Vymožeností posledních let je například přístroj pro nepřímou srdeční masáž, který dokáže po celou cestu stlačovat pacientův hrudník, bez toho aniž abychom museli sanitku zastavovat. Velkou část péče provedeme s pacientem přímo na místě v sanitce, a poté když je stabilní vyrážíme do nemocnice.

Jak se k vám chovají řidiči a chodci na silnících, když spěcháte k případu?

Myslím, že největším problémem řidičů je, že vlastně nevědí jak se správně zachovat, když ve zpětném zrcátku zahlédnou modře blikající vůz. Nejhorší je, když zastaví a tím zablokují celou vozovku. Nejlépe řidiči můžou pomoci tím, že uhnou tak, aby zachovali dostatečný průjezd pro sanitku.

Je pro vás těžké, tak jak to diváci viděli v seriálu Sanitka 2 domluvit se s nemocnicí, aby byla ochotna převzít pacienta? Proč dochází k problémům-konfliktům?

Pro nás v sanitce, to tak těžké není, protože toto je práce především našeho dispečinku. Operátorky musí obvolat dostupné nemocnice a doufat, že jim některá řekne ano. A až poté my můžeme vyrazit.

Napadení záchranářů ze strany pacientů je čím dál častější, kdo nejvíce napadá a proč? Jak se to dá rychle řešit, aby střet nebyl na úkor ošetření a převozu  pacienta?

Máte pravdu, v poslední době se s napadeními opravdu roztrhl pytel. Největším dílem jistě působí alkohol, ať už v krvi pacientů nebo přihlížejících. Jednoduchou radou, je vůbec se do takové situace nedostat, snažit se s pacientem vyjít po dobrém. Když už se ale k něčemu takovému schyluje, potom bezprostředně voláme Policii.

K jakým případům nejčastěji vyjíždíte?

To se nedá takto s určitostí říci. Záleží na denní nebo noční době, ale i na částech Prahy, protože každá z nich má svá specifika. Páteční a sobotní večery jsou ve znamení pacientů pod vlivem alkoholu, většinou s poraněním hlavy. Okrajové části Prahy jsou hojnější na dopravní nehody, zatímco centrum je plné cizinců.

Co je pro vás největším oceněním?

Jsou to slova díků od pacienta, podání ruky, oči, které říkají: "Díky že jste tady!"  V těchto momentech si říkám: "Ano, proto to dělám, za to mi to stojí." Jste potom pozitivně nabiti na další dny a týdny dopředu.

VIZITKA

Záchrana pacienta v sanitce nespočívá pouze v podání léků, ale také v komunikaciMatěj Hříbal, 28let
Po absolvování na Vyšší odborné zdravotnické škole pracuje na ZZS, a to  6let jako zdravotnický záchranář lektor VC (výcvikové centrum) při ZZS HMP
Doplňující vzdělání a kurzy:
např. ALS course (Advance life support) pořádaný Evropskou radou pro resuscitaci nebo kurz plavčíka, dále jsem byl spolu-organizátorem konference u příležitosti 155.výročí založení pražské záchranné služby a několikátý rok za sebou také v týmu, který pořádá odborné metodické cvičení ZZS s celé ČR s názvem "Pražská 155" a nyní jsem zařazen do Specializačního vzdělávání v oboru Urgentní medicína, je to nový obor (jsme první ročník :-)), který by měl posunout kompetence záchranáře, aby mohl v terénu zastoupit Lékaře.
 
 
FOTO: ZZS HMP
l