OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Základní pravidla on-line úspěšných hovorů

VIPosobnosti.cz/Kariéra

6127929-zamestnani.jpg

Foto:Profimedia.com

Dnešní doba přinesla novinku on line pracovních rozhovorů a pohovorů. Abyste v nich byli úspěšní, je zapotřebí zvládnout pár jednoduchých pravidel. Která to jsou?

Nalaďte se na rozhovor jako na osobní schůzku

Přesto, že budete sedět v kuchyni či obýváku, pěkně se oblečte, upravte a vylaďte se do příjemné nálady. Už to samotné vám dodá jiskru a na opačném konci vzbudíte místo rozpaků zájem. 

První dojem nezklame

Stejně jako vaše protistrana, také vy buďte milý, usměvavý, vstřícní i laskaví. Dejte protistraně pocítit váš opravdový zájem o věc, téma, ale i osobu, se kterou hovoříte.

Buďte profesionálové

Před rozhovorem zkontrolujte technický stav vašeho zařízení s předstihem. Dbejte také na to, co je za vámi v monitoru vidět a co chcete, aby bylo skryto. I tato zdánlivá maličkost o vás prozradí víc, než si myslíte. Rozhodně není dobré, aby na pozadí byla vidět neustlaná postel, nádobí v kuchyni, vysavač na koberci či tam běhali členové vaší domácnosti, tedy ani domácí mazlíčci. 

Dodržujte dress code

Oblečení je základ příjemného, úspěšného rozhovoru. Domácí prostředí svádí k teplákám a pohodlnému vytahanému svetru či triku, ale právě to "pohodlí" z vás pak čiší a signalizuje váš nezájem. Stejně jako při osobních schůzkách svým oblečením dáváte najevo, jak si vážíte sebe i ostatních. Stejně jako při osobním setkání nepůsobí dobře, pokud je jen jedna strana upravená. Působí vzájemně neharmonickým dojmem, který může ovlivnit výsledek.

Ne-verbální komunikace 

V klidu si připravte poznámky a dotazy na papír, abyste se vzájemně nezdržovali a hovor probíhal plynule. Nebojte se ptát na konkrétní věci, abyste získali potřebné informace. Vyhněte se čtení poznámek, udržujte oční kontakt. Dejte prostor také druhé straně. Pokud to není nutné, neodbíhejte od monitoru. Rozhodně si vypněte mobilní telefon a během hovoru se dívejte do webkamery a ne na displej. Komunikujte svižně, jasně, věcně stručně. Během rozhovoru neležte ani na sedačce, ani na posteli.

Dbejte na vaši řeč těla, tudíž se před kamerou stydlivě nekruťte, neotáčejte hlavu na všechny strany. Neseďte shrbeně ani jako když spolknete pravítko. Nebuďte ani příliš uvolnění, neokusujte tužku či ne​s​rkejte kávu nebo čaj. Věnujte pozornost svému tělu, rétorice.

Přijímací pohovor

Má svá jasná pravidla. Mluvte stejně jako při pracovní schůzce. Říkejte to, co jste o sobě napsali do CV, mluvte pravdivě a nebojte se ptát. Na plat ale až úplně na konci pohovoru. Samozřejmě, že přípravy k pohovorům mají více pravidel, pokud byste se chtěli na schůzku připravit profesionálně, navštivte naše stránky kouzlouspechu.cz, obraťte se na lektory, kteří vám poradí pár profi finesů, jak v krátkém čase dosáhnout úspěchu.

Autor: Jan Čížek

Doporučujeme